Екосистема та квіти

“Квітка змінила забарвлення”. Міф, в який чомусь вірять садівники?

Здрастуйте, цветоманы!Коли я поділилася з читачами своєю новиною-покупкою цибулин тюльпанів і нарцисів, кілька садівників написали мені в особисті повідомлення поради по вирощуванню цих весняних рослин. Рада, що серед моєї аудиторії стільки чуйних людей, які люблять і вміють ростити прекрасні квіти. Але одне повідомлення мене здивувало:тільки не саджайте жовті і білі нарциси поруч.

Вони перезапилятся і все стануть одного кольору!1 of 2желтий винуватець занепокоєння-махровий “Шерборн” зрозуміло, такого бути не може. Інакше на світі не існували б сорти і гібриди. Але через інтерес я вирішила почитати, що пишуть про надуману проблему в Інтернеті.

І виявилося, що на форумах і в соціальних мережах часто зустрічаються повідомлення від садівників, які вірять в міф про перезапилення. Тому візьму на себе сміливість розповісти читачам, чому зміна забарвлення рослини через відвідування джмеля неможлива і через що вона все-таки іноді відбувається. Способи розмноження рослин: при якому з них забарвлення дійсно міняетсяк жаль, показати фотознімки своїх тюльпанів я зможу тільки навесні.

А поки в якості ілюстрації докладу кадри з чудового заходу з Північної столиці-фестивалю тюльпанів на Єлагін островеВ ботанічному світі є (принаймні, відомі науці-а там блазень наші квіточки знає 😸 ) 2 способи розмноження будь – якої рослини:вегетативне-частиною материнської рослини. У фіалок відщипують листки, у чорної смородини відкопують відводки, у фікусів Бенджаміна укорінюють зрізані живці, а у тюльпанів викопують цибулини-дітки, що утворилися від цибулини-мами. Вегетативне розмноження-90 % гарантії передачі потомству зовнішніх ознак рослини-батька.

Решта 10 % – спонтанні генетичні мутації. Насіннєве – з насіння, визріли після запилення квітки. Якою буде забарвлення нащадків батьків різного забарвлення, – передбачити неможливо.

Вони здатні повторити одного з батьків, вдало і не дуже поєднувати в собі риси обох або стати надзвичайним коктейлем генів з усієї лінії предків. Причому з кожного насіння, зібраного з перезапиленої коробочки, можуть виростати абсолютно різні рослини. Залишу поле діяльності насіннєвого розмноження для невгамовних в гонитві за ідеалом селекціонерів, що створюють пензликами для перезапилення нові і нові сорти декоративно-квітучих рослин.

Що відбувається в наших-то садах?Чи може перезапилення поміняти колір рослині?Чарівність ніжних торочкуватих тюльпаніввідповідь однозначний-ні. Кожна рослина-сформований набір генів, що визначають його зовнішній вигляд (забарвлення, розмір, тривалість цвітіння). Перезапилення не може змінити генетичну формулу, тому що впливає тільки на габітус насіннєвого потомства.

Якщо джміль з червоного тюльпана прилетить на білий, забарвлення останнього не зміниться. Більш того, вегетативні дітки білого тюльпана будуть такими ж білосніжними, як і у батька. А ось якщо зірвати насіннєву коробочку і виростити нове потомство з насіння, то результат може виявитися самим різним!Думати, що через перезапилення білої квітки червоним рослина змінить колір, – те ж саме, що допускати зміну кольору волосся у блондинки, що вийшла заміж за пекучого брюнета.

Так чому квіти в саду змінюють свій колір, якщо бджоли тут не при справах?Вдале поєднання красивого ландшафту з красивими посадкамиколи квітникар висаджує поруч різні сорти однієї рослини, сильний сорт може придушити слабкого. Наприклад (в теорії), невибагливий червоний тюльпан за пару років витіснить білу нежінку-сусідку. Через це у квітникаря (особливо якщо він не особливо стежить за тим, що відбувається на клумбі) може скластися оманливе враження, що “відбулося перезапилення”.

Адже тюльпани-то дійсно тепер всі червоні!У багаторічних рослин може бути самосів. Подивіться на аквилегию( водозбір): навколо рожевого квітки на наступний рік часто утворюється гурток бузкових. Якщо рожевий водозбір” пропаде ” за зиму, то залишиться тільки його темне потомство.

Садівник знову запідозрить:” Перезапилився Старий квітка”, хоча зараз спостерігає тільки бузкове його потомство. Не забуваємо, що існує ймовірність спонтанних генетичних мутацій навіть при вегетативному розмноженні. Припустимо, квітникар бере держак з рожевої герані – а виростає Червона.

Отримане рослина називають спортом від сорту / гібрида. Фіалочники так і підписують свої горщики:”Спорт від ЛЕ-Розмарі”. Така мутація зазвичай проявляє себе в перший рік життя рослини.

Забарвлення рослин змінюється від умов. Наприклад, як спритно перетворюються колеуси в залежності від освітлення! А крупнолистная Гортензія? Зміна кислотності грунту швидко змінює забарвлення пелюсток з рожевого на блакитний. І назад.

Забарвлення тюльпанів змінює небезпечний вірус пестролепестности. Як бачите, винувато що завгодно, але тільки не бджілки! Доросла рослина ніколи не змінить свого забарвлення через перезапилення. А воно впливає тільки на насіннєве потомство.

Невелике звернення до читачів: я намагаюся писати публікації, корисні для моїх передплатників і гостей каналу. Я викладаю фотографії своїх квітів, на які Вам, я сподіваюся, приємно або цікаво дивитися. Хочу, щоб в “Сад Фрейї” було цікаво заглядати і радісно повертатися.

Помітила, що на каналі є 2 типи публікацій:”Хвальки” – показую свої рослини і придбання;”корисності” – пишу про правильний (на мій особистий погляд) Догляд про Кімнатні квіти. Це все-практика. А сьогодні я написала теоретичну публікацію.

Вам цікаво і далі дізнаватися про життя рослин з цього боку? Якщо “так”, то напишіть, будь ласка, в коментарях”+”. Я зроблю рубрику постійною. Тоді теоретичні публікації (обіцяю, без занудства!) виходитимуть, скажімо, у неділю – коли голова не зайнята справами нагальними.
З повагою, Катерина 🌿

Related posts

Leave a Comment