Автор – Дьомочко М., аналітик ІАС.

У Судані 13 квітня стартували президентські та парламентські вибори, які триватимуть упродовж трьох днів. Це перші вибори глави держави та членів парламенту після відділення Південного Судану й проголошення ним незалежності в 2011 році. У них беруть участь 15 кандидатів, серед яких і дійсний президент Судану Омар аль-Башир.

http://news.abangui.com/

http://news.abangui.com/

Слід зазначити, що вибори в Судані відбуваються в умовах вкрай поганої економічної ситуації, яка супроводжується високими рівнями інфляції, безробіття та бідності. Напружена економічна обстановка в країні стала наслідком відокремлення Південного Судану (доходи країни знизилися на 40% після 2011 року). Цьому відокремленню передували дві громадянські війни, шестирічний перехідний період та  врешті референдум у 2011 році, на якому 98,83% населення Південного Судану проголосували за створення окремої держави. Негативні економічні наслідки від розколу країни були спричинені тим, що більша частина нафтових родовищ (економіка Судану дуже залежна саме від енергетичної сфери) знаходилася на півдні, а після 2011 року – уже на території іншої держави, у той час як вся інфраструктура знаходилася на півночі. А тому отримання незалежності Південним Суданом викликало необхідність перебудови всієї енергетичної сфери та диверсифікації економіки загалом, що потребувало значних фінансових ресурсів і до чого Судан у більшій мірі не був готовий.

Також мають місце часті збройні конфлікти та нестабільна безпекова ситуація всередині країни (Друга громадянська війна за відділення Південного Судану, конфлікт у Дарфурі, діяльність повстанських рухів, конфлікт з Південним Суданом у 2012 році).

Негативний вплив на державу мала й  необдумана зовнішньополітична поведінка президента О. аль-Башира, а саме підтримка Іраку під час операції «Буря в пустелі». Це стало основою для звинувачення Судану Сполученими Штатами в підтримці міжнародного тероризму та спричинило накладання санкцій, припинення капіталовкладень від Саудівської Аравії, Кувейту, впливових міжнародних організації. З цього часу також спостерігалося й поступове зменшення темпів співпраці з західними країнами. І хоча припинення Другої громадянської війни в Судані та підписання мирного договору в 2005 році подарували шанс на примарне врегулювання відносин з демократичним світом, тривало це не довго: загострення ситуації в Дарфурі призвело до нового витка санкцій щодо Судану в 2007 році, які ще більше вдарили по і так уже слабкій економіці країни.

Фактично Судан опинився у свого роду ізоляції, розвиваючи зовнішні зв’язки лише з частиною арабських країн, Китаєм та Росією. Співпраця з останніми має довгу історію та характеризується підтримкою цими країнами Судану під час Другої громадянської війни, співробітництвом в енергетичній сфері (з китайською компанією CNPC, російськими – Газпром, Башнефть, Лукойл), інфраструктурними та інвестиційними проектами. Показовим моментом зовнішньополітичної орієнтації Судану на Росію та КНР і протиставлення їх західним партнерам є рішення Судану голосувати проти резолюції на підтримку територіальної цілісності України на ГА ООН.

Економічні проблеми, несхвалення Заходу, нестабільна безпекова ситуація  всередині країни на перший погляд стали б ідеальним тлом для різкої зміни політичної еліти Судану та початку нової ери розвитку країни, проте все є далеко не таким оптимістичним. Відповідь на запитання,  хто ж може отримати перемогу на виборах у Судані, розбиває надію на зміну високопосадовців, оскільки основним прогнозованим кандидатом на перемогу є колишній президент країни Омар аль-Башир, який керує Суданом ще з часу військового перевороту 1989 року.

Одіозний керівник є звинуваченим Міжнародним кримінальним судом у злочинах, скоєних у штаті Дарфур, та вважається одним з найжорстокіших диктаторів сучасності. Опозиційні партії прийняли рішення бойкотувати вибори. У країні не сформований перехідний уряд та не внесені зміни в Конституцію, а без цього вибори – просто фарс. Поруч з таким рішенням опозиційні партії просто віддали перемогу в руки аль-Баширу, оскільки серед 15 кандидатів немає реальних суперників для колишнього президента. Факт уже попереднього несхвалення виборів Сполученими Штатами та Європейським Союзом лише підтверджують очевидну перемогу колишнього президента та продовження епохи його диктатури.

За роки свого правління  Омар аль-Башир добре вивчив народ Судану, його настрої та хвилювання, а тому «збудував» свою передвиборчу кампанію на двох опорних стовпах –  подоланні економічної кризи та політична стабільність.  Зміна курсу, за словами колишнього президента, може призвести до відтворення в Судані сценарію Лівії чи Ємену, що, на мою думку, є вагомим фактором впливу на населення, яке практично не виходить зі збройних конфліктів, повстань і заворушень від 1956 року та навряд чи хоче чергового військового загострення.

Отож, Судан отримає нового президента, яким, на думку багатьох аналітиків, стане колишній очільник держави Омар аль-Башир, а тому зовнішньополітичний курс Судану навряд чи зазнає суттєвих змін, а країна й надалі залишатиметься в ізоляції та служитиме майданчиком для посилення впливу КНР в Африці. Економічне зростання та демократизація країни також залишаються під великим знаком питання. Вселяє невеликий оптимізм лише кілька рішень, пов’язаних зі звільненням політичних в’язнів, збільшенням свободи ЗМІ та розширенням діяльності політичних партій, проте, враховуючи факт того, що вони були прийняті напередодні виборів, залишається лише здогадуватися, чи не були вони криком для завоювання більшої популярності серед населення. Один з «найгірших диктаторів сучасності» продовжить свою «справу».