У цих «Підсумках тижня» подано висновки щодо ситуації на сході України, в економіці України, щодо впровадження реформ в Україні, а також здійснено аналіз міжнародних та українських заяв тижня, тенденцій міжнародної підтримки України.

Підсумки тижня (31.03-06.04.2015)

Аналіз українських та закордонних заяв на цьому тижні свідчить, що головними темами дискусій були: 1) нестійке перемир’я на Сході України та стратегії поведінки щодо Росії; 2) можливість прийняття рішення щодо введення миротворчої місії ООН у співпраці з ОБСЄ; 3) в контексті того, що Росія є загрозою як для України, так і для ЄС та НАТО (озвучується загроза континентального конфлікту у Європі) триває обговорення можливості надання зброї Україні; 4) розробка та втілення реформи в Україні; 5) поглиблення співпраці України та ЄС з перспективою членства; 6) питання переслідування кримських татар у Криму.

Бойовики в зоні АТО продовжують активно обстрілювати українські позиції на всіх напрямках та порушувати Мінські домовленості (на цьому тижні 12 вбитих та 12 поранених).

У чому причина такої поведінки бойовиків? Ні для кого не секрет, що Мінські домовленості не виконують покладенні на них завдання. Тим не менш, українська сторона продовжує дотримуватись умов виконання угод, тим самим ставить себе у досить складне становище. По-перше, тактично, оскільки урядовим силам важко щось протипоставити артилерійським обстрілам бойовиків, не порушуючи при цьому виконання угод. По-друге, це зумовлено політичним аспектом, оскільки будь-які помилки чи прорахунки можуть послужити засобом тиску на українську владу як з боку самопроголошених республік та Росії, так і Заходу.

Такий стан речей наштовхує на думку про можливість повномасштабного наступу з боку бойовиків. В цьому випадку постає питання: коли чекати удару? Українська сторона вже зараз повинна бути готова і до такого розвитку сценарію. Можна з тривогою очікувати загострення до Параду Перемоги у Москві 9 травня. Такі побоювання аргументуються з двох точок зору. По-перше, В. Путін може забажати здійснити ескалацію конфлікту як аргументу перед святкуванням дня Перемоги. По-друге, така ескалація конфлікту може стати реакцією на рівень представництва держав на цьому Параді (як у випадку, якщо іноземних гостей буде замало, так і якщо їх буде забагато, бо перше – це ізоляція Росії, а друге – це легітимізація політики Росії щодо України).

Глава МЗС Г. Схетина, зокрема, констатував, що ставлення до заходів, які відбудуться 8-9 травня з нагоди 70-річчя закінчення Другої світової війни, відображає те, як нині розділена Європа. За його словами європейські держави, на жаль, по-різному дивляться на реальність як 70 років тому, так і сьогодні, і цей поділ впливає на історію. В той же час, американський генерал, У. Кларк відзначив, що амбіції В. Путіна виходять за рамки військових цілей.

Економіка України продовжує характеризуватись кризовими явищами. В урядових колах та суспільстві продовжуються обговорення причин тих чи інших економічних тенденцій. Зокрема, певну стабілізацію національної валюти пов’язують з вдалим завершенням переговорів з МВФ, а головним негативним фактором вважається невиконання Мінських домовленостей. Поруч з тим, не можна відзначити, що окремі тенденції фінансової системи України більшою мірою залежить від компетентності політики Національного Банку. Це ж стосується і сумнівної політики рефінансування окремих банків. Важко зробити висновок, що було б краще: вливати гроші у підтримку банків чи направити їх на створення робочих місць?

Довгоочікуваною подією для українських підприємців стало підписання Президентом України Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення бізнесу». Нові зміни передбачають дерегуляцію господарської діяльності, а також зближують українське законодавство з європейським. Зокрема, закон спрощує процедуру започаткування та ведення бізнесу, скорочує дозвільні та погоджувальні процедури, зменшує вплив держави на бізнес, підвищує  рівень захисту прав інвесторів.

Поруч з тим, для малого бізнесу актуальними залишаються інші суттєві труднощі, а саме сильний податковий тиск, нестабільність валюти, встановлення мита на імпорт, низка адміністративних обмежень НБУ, зокрема підвищення облікової ставки до 30% (зростання ціни кредитів зробило позики практично недоступними для цього сегменту клієнтів).

Для всього населення України великою загрозою є зростання темпів інфляції. Враховуючи підвищення комунальних тарифів, а також сезонне зростання вартості окремих продуктів харчування (насамперед, овочів і фруктів), вже за підсумками квітня інфляція перестрибне 50-відсоткову позначку. Факторами стабілізації ситуації може бути лише припинення військової агресії В. Путіна, успішна реструктуризація суверенних боргів України та якісне виконання владою Меморандуму про співпрацю з МВФ (на сьогодні МВФ вимагає від України жорстких реформ, від виконання яких залежить подальша співпраця).

Статистика: прогноз падіння ВВП – 7%; приріст заощаджень населення зменшився на 26,5%; загальна заборгованість держави перед бізнесом збільшилася за рік на 30%; згідно з домовленостями ціна російського газу в даному кварталі становитиме 247,18 дол.

Міжнародна фінансова підтримка: Європейська комісія (рішення про виділення 250 млн. євро), Європейська Рада (затвердила надання 1,8 мільярда євро), Світовий банк (надасть Україні 800 млн.), Польща (виділила 100 млн.), Німеччина (надасть 500 млн. євро кредиту.)

Основною тенденцією цього тижня у сфері реформування є діяльність, спрямована на реалізацію антикорупційної реформи, яка є однією із найважливіших для наближення України до європейських стандартів життя. Насамперед, відкриття кримінальних справ проти людей олігарха Д. Фірташа за розкрадання понад 2,3 млрд. грн. трохи наблизило країну до омріяної ліквідації корупції. Важливим кроком є початок розгляду справи за зверненням Верховної Ради, щодо відповідності Основному закону законопроекту №1776 про скасування депутатської недоторканності й обмеження недоторканності суддів, що дозволить притягнути до відповідальності представників колишньої політичної еліти.

Варто підкреслити, що антикорупційна реформа є неможливою без реформувань судочинства та МВС, оскільки корупція за останні роки наскрізь проникла усі сфери суспільного та державного життя. Підтвердженням цього є факти звільнення суддями арештованих корупціонерів під заставу, що, звичайно, перешкоджає очищенню влади, а тому планується обмежити таке право суддів. Загалом, затягування судових процесів, «прикривання» колишніх посадовців, корупція у судовій сфері є свідченням того, що ця гілка влади не є винятком і також потребує негайного очищення. Показовим кроком у цій сфері є звільнення голови Печерського районного суду у Києві, який «славився» специфічним підходом до правосуддя (цей суд розглядав справи Ю. Тимошенко, Ю. Луценка, євромайданівців).

Хоча представники ЄС (зокрема, А. Меркель), Венеціанська комісія та інші міжнародні партнери відзначають позитивну динаміку та напрям реалізації реформ, хотілося б додати, що для зміни держави необхідно залучати усі ресурси та систематично очищати владу.

Зараз лунає багато заяв від транснаціональних корпорацій про вихід з російського ринку. Існує реальна можливість залучення важливих інвесторів. Є дуже багато прикладів того, що залучення зовнішніх інвесторів не було результатом ухвалення одного закону.

В Україні є глобальні компанії, у тому числі члени Американської торговельної палати, які, розташувавши тут виробництво, постачають продукцію не лише на ринок України чи країн СНД, а й для європейського, близькосхідного регіону тощо. Тож в Україні є перспективи із розміщення глобальних виробництв, а сучасний етап – хороша для цього можливість.

Для того, щоб залучити іноземний бізнес, потрібно провести низку реформ. Потрібно навести лад у публічних фінансах, щоби мати стабільну податкову базу. Остання не обов’язково має бути гіперліберальною, але повинна бути принаймні стабільною. Тому фінансова консолідація є пріоритетом №1 для уряду.

Захід вимагає від РФ відновити мовлення кримськотатарських ЗМІ та припинити переслідування та порушення прав і свобод етнічних меншин в Криму (заяви Ф. Могеріні, Т. Ягланда, держдепартаменту США). У Amnesty International називають наступом на свободу слова закриття кримськотатарських медіа у Криму з 1 квітня. У заяві йдеться, що цей кричущий наступ на свободу слова, представлений у вигляді адміністративної процедури, є грубою спробою придушити незалежні ЗМІ і залякати кримськотатарську громаду.

Незважаючи на те, що військові дії на сході України поставлені Росією «на паузу», боротьба навколо України продовжується в економічній, інформаційній, політичній сферах. Продовжується вирішуватись доля майбутньої Європи та правил міжнародної політики.

При підготовці аналітичних висновків використовувались матеріали з ресурсів: офіційні сайти державних органів України (сайти Президента, РНБО, МЗС, Уряду), «Українська правда», «Інформаційний спротив», УНІАН, ТСН, «Кореспондент», «Український тиждень».