Aвтор – Кобринович М., аналітик Free Voice IAC

19250227_791941070963159_1947722434_o

Минуло 3 тижнів від дня завершення триденного Львівського медіа форму 2017, проте підсумки ми підбиваємо і досі.  Ставши вже щорічною подією, Форум підбив підсумки року діяльності ЗМІ та життя суспільства, а учасник намагалися з’ясувати, як працювати та жити у світі, де вже не так чітко можна розгледіти грань між правдою та фейком.

Напевно найбільш критичні та самокритичні вислови лунали стосовно Криму. Ні, не щодо  політичної ситуації та ставлення української політичної верхівки, а про ставлення ЗМІ та їхньої аудиторії. Тетяна Даниленко  під час дискусії про висвітлення новин із Криму сказала, про Крим стали говорити ритуально, ніби про щось священне, недосяжне та далеке. Тим не більш, навіть якщо ми говоримо про Крим, то це злорадство, на кшталт «у Криму цього року рекордно мало туристів», «у Криму немає електрики», «український провайдер більше не надає свої послуги жителям Криму». Хоча самі кримчани, звісно не усі, хочуть чути новини з материкової України, і сумнівно, що така риторика спонукає їх робити це частіше.

Зі схожою проблемою перенасиченість негативізмом стикнулися і західні медіа. Тоні Барбер у своїй промові заявив, що Брекзіт та останні призедентські вибори в Америці стали «болючою самоперевіркою для медіа», що поляризувала суспільство. ЗМІ не повинні бути об’єктом політичних баталій, як це часто буває не лише в Україні, а учасником, так званою четвертою гілкою влади, яка також впливає на вибір громадян. Один із гостей Форуму назвав медіа «ядерною зброєю», яка, опинившись не у тих руках, може накоїти лиха. Тим більше, що медіа повинно виконувати свої обіцянки, що дає своєму «виборцю». На жаль, таку обіцянку не виконали класичні ЗМІ під час Революції гідності. Вони не змогли дати відповідь на нові питання (Павло Каразін).

Саме нові медіа стали однією із центральних тем на цьогорічному Медіафорумі, яким навіть присвятили окремий тематичний напрям. Нові медіа мають більше можливосте порівняно з класичними. Якщо для нового медіа достатньо лише смартфон та доступу до Інтернету, то класичне медіа потребує професійну камеру та команду журналістів. Блогер може сказати більше, адже не зв’язаний журналістською етикою (Тимур Олесіїїв). З одного боку це плюс, адже так ми дізнаємося багато чого, про щоб традиційне медіа змовчало. З іншої сторони, ми вже не зможемо побачити де правда, а де брехня. Ця грань стала настільки тонкою та непомітною, що навіть провідні та шановані медіа змушені робити фактчекінг, і дуже часто, на жаль, лише  постфактум.

Тим не менш, Форум показав, що медіа рухаються у перед, класичні та нові медіа співіснують у гармоні, старше та молодше покоління журналістів рухаються у тому самому напрямку, співіснують та навчають одне одного. Викладачі університетів приїжджають на Форум разом із своїми студентами, люди, які зазвичай перебуваю по різні боки барикад, сидять за одним столом і разом намагаються говорити про проблеми та їхнє рішення.