Автор – Роговик Олексій, голова Free Voice Information Analysis Center

Джерело: site.ua

фото Георгія Ключника

фото Георгія Ключника

Внутрішня політика

Криваве побоїще під Верховною Радою

Влада захопила і зачищає наметове містечко під Верховної Радою. 100 активістів затримані. В ході силового захоплення деяким розбили голову, губи, нанесені ушкодження внутрішніх органів. Журналісту “Радіо Свобода” розпилили газ в обличчя. Чергова успішна “реформа” режиму Порошенка і фіксація того, щоб відсутність єдності опозиції сприяє посиленню навіть збанкрутілого олігархічно-корумпованого режиму.

Жахливі наслідки кривавого розгону мітингувальників біля Верховної Ради. НеоЗахарченко іронізує щодо “прикрутили”. Побиті Воїни АТО та активісти на колінах перед неоБеркутом перед “запаковуванням” в автозаки. Інші в лікарнях з пораненнями та переломами. НеоЯнукович мовчить і з цинічною посмішкою радіє “очищенню” площі біля парламенту. Диктатура встановлена, ідеали Революції Гідності померли.

7 політичних партій (Гриценка, Тимошенко, Саакашвілі, Добродомова, Чумака, Фірсова, Катеринчука) вважають злочином штурм правоохоронцями наметового містечка під Верховною Радою в суботу. Демальянс і Націоналісти (Свобода, ПС, Нацкорпус та ін.) опублікували свої заяви. А де усі інші опозиційні партії? Сховали голову в пісок чи мають сповільнену реакцію? Можливо хтось вже бачив заяви Самопомочі, Укропу? Чи у деяких псевдоопозиційність?

Шоки політики по-новому: судді та тітушки Антимайдану

Вдумайтесь лише в це: новообраний Верховний суд, яким так вихваляється Порошенко, поновлює одіозних суддів, яких Верховна Рада у 2016 році звільнила за рішення проти Євромайдану. «19 лютого, у річницю розстрілів на Майдані Верховний суд скасував постанову Верховної Ради про звільнення судді Васильківського міськрайонного суду Віктора Степаненка, який у часи Революції Гідності позбавив прав 4 автомайданівців за поїздку до Межигіря».

Вбивцю журналіста Веремія та командувача тітушок Крисіна не лише відмазали від відбування покарання, а ще й лікують в Інституті серця у дитячому відділенні. Коментарів вже реально бракує.

Гостре бажання запозичення російського інтернет-досвіду

Влада готується запровадити в Україні російські практики стеження та контролю громадян в Інтернеті, що «будьдозером» проїдуться по правам людей. Це спроба грубого втручання в приватне життя. «Одразу 15 громадських організацій заявили про неприпустимість встановлення спецслужбами технічних засобів стеження у інтернет-провайдерів».

Збанкрутіла та ручна державна «антикорупційна» система

Державна антикорупційна система остаточно збанкрутувала завдяки палким зусиллям Порошенка, Яценюка та інших «гідних і елітних». Залишилось лише НАБУ і воно живе завдяки прямому тиску США. Громадськість вже закликає припинити зміни, що роблять ДБР повністю залежним, а з іншими органами і так все зрозуміло. Парламент прийняв законопроект про антикорупційний суд у корупційній редакції президента у першому читанні. Надії, що завдяки правкам його вдасться поправити, близькі до нуля, а тому радіти тут нічому.

Та те, що владна система покривання корупції нічого не робитиме до 2019 року – це помилка. Вона набере обертів заради декількох цілей: захист і підкорення своїх, знищення та тиск на політичних опонентів. Політичні конкуренти використовуватимуть антикорупційні інструменти один проти одного.

Вже захистили і «підвісили» Труханова (не відсторонили), Гладковського (засекретили скандальну угоди з «Богданами»), Гаврилову (не відсторонили). Дозвіл на арешт Калєнтіка не дали, а Клюєва і Лукаш виключили з санкційного списку. Каплін «накатав» заяву на Рабіновича, нардепи Дзендерський та Мельничук отримали «виклики на килим», знайшли італійську віллу Авакова, чеські бізнеси чоловіка Тимошенко. Почались «виклики» для чиновників «Укрзалізниці», Міністерств спорту, культури, Держрибагенства.

Окрема історія з Генпрокурором Луценком, який не тільки уник дисциплінарного покарання за його публікації у Facebook, не тільки спокійно розмахує сокирою перед активістами біля свого дому, а ще й причетний до розповсюдження «соціальної реклами» про себе та своє відомство. Їм, на жаль, можна абсолютно усе. Для них закон не діє. І тому не дивно, що за неправосудне рішення в 2017 році покарали лише одного суддю. Такі от в нас «реформи».

Пане Мінгареллі, в країні ідіотів нема

Голова Представництва ЄС в Україні Мінгареллі зробив ніби-то гучну заяву: «Ми не сумніваємося в тому, я не буду зараз перелічувати список реформ, які були впроваджені в дуже важких умовах, проте, якщо ви цього не бачите – ви або ідіоти, або люди з обмеженою точкою зору. Якщо ви сумніваєтесь, скажіть мені, і я вам озвучу весь список надзвичайних амбіційних реформ, які були розпочаті».

Розкладемо цю заяву по поличках і приберемо слину порохоботів. По-перше, окремі елементи деяких реформ дійсно були запроваджені. Тих, хто з цим сперечається, Мінгареллі і називає ідіотами. По-друге, Мінгареллі говорить про реформи, що були розпочаті, а не завершені. Початок деяких реформ теж очевидний. Питання є до їх ефективності. До початку треба додати втілення.

Приклад. Чи є елементом реформування створення НАБУ чи НАЗК? Так. Чи є таким елементом запровадження е-декларування чи статті незаконне збагачення? Так. Який висновок? Реформа розпочата і тих, хто це заперечує, Мінгареллі називає ідіотами. Але чи працює реформа? Справи НАБУ дійшли до вироків? Ні, через блокування у судах. НАЗК перевірило і притягнуло до відповідальності за брехню в е-деклараціях? Ні, через залежність від влади. Когось покарали за незаконенне збагачення? Ні, жодної особи. Хтось з нас заперечує існування НАБУ, е-декларування? Ні. Усім очевидно, що реформа неефективна, не працює, а тиск на НАБУ, зрив перевірок декларацій і спроби скасувати незаконне збагачення – це очевидний саботаж реформи. Визнання початку реформ –не визнання їх дієвості. Тому ідіотів серед нас нема.

Смолій як продовження злочинної політики Гонтарєвої

Чекаю на голосування за Якова Смолія на посаду голови Національного Банку. Точніше на перелік тих, хто голосуватиме за. Кожен хто віддасть свій голос за цього заступника Гонтаревої без її повноцінного звіту та ініціювання її покарання перед законом має понести політичну відповідальність. За покривання вчинених нею корупційних та фінансових злочинів проти економіки країни та інтересів мільйонів українців.

Прес-хамство верховного стендап-коміка

Розлого коментувати прес-конференцію Порошенка нема змісту. Замість того, щоб побачити звіт слуги народу про пророблену роботу, реформи, захист національних інтересів побачив і почув дещо інше. Виступ гордовитого та пихатого чи то стендап-коміка, чи то хама в перевулку. Журналісти ставили серйозні і важливі питання. У відповідь недоречні жарти, маніпуляції, популізм і відверта брехня. Брехня про відсутність впливу олігархів та Роттердам+, про «життя не цукор»і відсутність збільшення статків за часи президентства, про Мальдіви і т.д. Це була не просто зневага до журналістів, але й зневага до кожного українця. Літри гною і екскрементів під виглядом «божої роси».

Жіночі груди = Надувна качка?

«У РФ активіст руху “Весна” Артем Гончаренко на 25 діб заарештований в Санкт-Петербурзі за те, що під час акції “Страйк виборців” розмістив у вікні будинку велику надувну качку». Порошенко боїться жіночих грудей, Путін надувних качок. Що ще буде визнано загрозою національній безпеці? Надувні жінки, яйця, парасолі, пляшки з водою?

Парубій зробив закид Порошенку

«У мене немає жодних сумнівів, що сценарій дестабілізації дочасних виборів – це є зовнішній сценарій. І хочу вам повідомити, що вибори у Верховну Раду відбудуться згідно з Конституцією – в останню неділю жовтня 2019 року». Важлива заява Парубія. Згадаєм її Порошенку, якщо він оголосить під себе дострокові вибори до парламенту. В «Народного фронту» дещо «жим-жим».

Закон «Ківалова-Колесніченка» на смітнику

Конституційний суд визнав ганебний антиукраїнський мовний закон “Ківалова-Колесніченка”, що став складовою підготовки російської агресії проти України, неконституційним. Це рішення має два наслідки: по-перше, цей лайно-закон викинутий на звалище історії, а усі адепти “російського світу” і по сумісництву російська агентура, що його лобіювали, мають бути назавжди запам’ятовані як вороги української державності, по-друге, це надає нове дихання можливостям для прийняття нового проукраїнського державницького закону про мову. Боротьба за деколонізовану, тобто вільну, за дерадянизовану, тобто модерну, за деросієнізовану, тобто українську Україну триває. Вітаю усіх з проміжною перемогою.

Ганебний страйк рабів у медвиші Богомольця

Штучний страйк у медвиші Богомольця через відсторонення ректора Амосової – це яскравий портрет більшості «класичних» університетів. Корумповане, совкове та застаріле комуністично-радянське керівництво. Кругова порука непрофесійності та наукового банкрутства. Адміністративно-репресивні методи управління. Підконтрольні, залежні і боягузливі органи студентського самоврядування, що реально не представляють позицію усіх студентів. Більшість студентів, що не отримують належних освітніх послуг і задоволення сучасних професійних потреб. Закривати гуртожитки, щоб змушувати студентів протестувати? Закривати доступ до навчальних корпусів ланцюгами і замками? Все це «поважне» позорище має бути не просто вичищене з навчальних закладів, а й притягнуте до відповідальності за зазіхання на права студентів.

Львівський транспорт: без популізму із «хвилиною мовчання»

Послухав експертну дискусію на круглому столі “Що буде з львівським транспортом? Розмова без популізму” від Українська Галицька Партія. Львів і почув наступне:

По-перше, транспорт міста Львова – це дуже заполітизована тема. Популізм у цій сфері є основною формою спілкування влади міста з його мешканцями. Як наслідок, ключовою проблемою є страх влади приймати непопулярні реформи та втрачати на цьому електоральні бали. Тому усі погоджуються з тезою, що до виборів влада нічого не робитиме. Та, оскільки, проблеми з транспортом очевидні усім, то влада міста в якості винного обрала перевізників і з екранів провладних ЗМІ звучить риторика «їх усіх треба прибрати».

По-друге, пакет транспортних реформ у місті давно є і напрацьований. Проблема в тому, що у влади міста нема волі його впроваджувати. Чому? Бо «по-перше». Та як свідчить досвід інших міст, то впровадження транспортних реформ можливе у Вінниці, Дніпрі, Тернополі. Замість наших «жовтих ящиків» у Вінниці оновлений рухомий склад. Для впровадження у Львові «картки львів’янина» для пільговиків (як першого для впровадження повноцінного е-квитка, який вже працює у Тернополі) потрібно лише 200 тисяч доларів. У Києві працює «карта киянина», що дозволяє пільговий проїзд лише мешканцям міста Києва. Інше питання, що, до прикладу для обговорюваної монетизації транспортних субсидій потрібно 850 мільйонів, а таких грошей в міста нема (навіть при заощадженнях на депозитах). Питання створення комунально-приватного консорціуму, муніципального банку розвитку, безакцизного та безмитного ввезення міського транспорту не на порядку денному. Представники партії-організатора запропонували встановити єдиний перелік пільгових категорій, запровадження е-квитка та принципу «хто встановлює пільгу, той і платить», визначення вартості послуг за 1 км в якості базового критерію для відбору перевізників та переведення закупівлі цих послуг на систему Prozorro, перехід контролю і адміністрування перевезень до компетенції міста, дію жорстких антимонопольних обмежень, відміну заборони на приватизацію міського електротранспорту, встановлення рівних умов для комунальних та приватних перевізників.

По-третє, другою після популізму проблемою є «ціна питання». Корупція, схеми і лобізм як павутина взяли у полон транспортну систему Львова. Транспортні відносини між міською владою та транспортними комунальними підприємствами є закритими і незрозумілими навіть для депутатів (що недавно призвело до силового прориву на територію одного з КП). Виникають питання до використання паливних матеріалів, критеріїв відбору перевізників, переоцінки майна, цін на закупівлі рухомого складу, що деколи різниться майже у 13 разів, використання 65 мільйонів євро іноземних кредитів. Питання також є до звалищ транспортних трупів (купленого рухомого складу, що не використовується з різних причин), 85 км непридатних колій чи 50 км колій 1930 року.

Наслідком цього є спроби витіснити приватних перевізників з і так неконкурентного ринку шляхом створення ризиків для зриву інвестицій через «договір», де в будь-який момент він може бути розірваний в односторонньому порядку навіть за простоювання транспорту у «корку». Пропозиції перевізників до договору не були враховані, а редакція договору була навіть погіршена. Фінансові умови для приватних і комунальних перевізників є різними. На окремих маршрутах більшість пасажирів є безоплатними пільговиками, що унеможливлює економічну діяльність перевізника. У таких умовах не беруться кредити і іноземні інвестиції не заходять (яскравий індикатор того, що перевізники не закуповували нової техніки з 2009 року через відсутність горизонту роботи на ринку). Тому бізнес і кричить, що «нам край, ми на грані виживання» і побутує думка, що приватний бізнес знищують заради популістичного задоволення електорату.

По-четверте, як і в багатьох питаннях проблеми для місцевого рівня створює центральна влада. Мова, перш за все, про диспропорційні рішення фінансового характеру, що перекладають видатки на місцеві бюджети, та неприйняття окремих законодавчих змін (навіть заміна в законах слова «безкоштовний» на «пільговий» суттєво змінить ситуацію). Але питання також і в тому, що міська влада не бажає брати на себе деякі належні їй функції (щодо контролю і обліку).

По-п’яте, Львів на грані колапсу транспортної системи і впритул до «будемо ходити пішки». Обслуговування відбувається без урахування вимог мобільності у місті. 8 осіб на кв.м. – це більш ніж показова цифра. Рухомий склад критично застарілий і зменшився за 5 років у 6 разів, наближається проблеми критичного дефіциту водіїв, люди вже не готові платити підвищений тариф авансом (очікуючи потенційних змін) при відсутній системі оплати і контролю проїзду, як і ефективного механізму компенсації пільговикам.

По-шосте, транспортна соціологія. 61% водіїв вважають, що потрібно покращити контроль за дотриманням ПДР, а 81% вважають, що ситуацію покращить вирішення проблем з паркуванням. 32% водіїв перевозять у машині лише себе (звідси і корки). 40% водіїв готові пересісти на покращений громадський транспорт, а 69% готові пересісти на приватний при першій можливості. 32% готові платити за проїзд 6-10 гривень, 54% лише 3-5 гривень, а 9% готові платити більше 20 гривень. При тому, 83% вважають, що якісна послуга може бути за 3-5 гривень (ось і простір для популізму). 84% за монетизацію транспортних пільг.

Зовнішня політика

Україна виграє суд – РФ відповідає енергетичною агресією

Місія покарати РФ здійсненна. “Нафтогаз” виграв другий і остаточний спір з російським “Газпромом”. Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги Нафтогазу щодо компенсації за недопоставлені “Газпромом” обсяги газу для транзиту, що означає, що росіяни мають сплатити нам 4,63 млрд доларів, що з урахуванням рішення у першій частині спору означає, що за результатами двох спорів ми виграли в “газового агента” окупанта та агресора понад 2,56 млрд доларів чистими. Вимоги агресора щодо ніби-то незаконного відбору газу були відхилені як і наші вимоги щодо перегляду тарифу на транзит. Дуже гарна робота команди “Нафтогазу” з ліквідації наслідків антидержавних контрактів Тимошенко-Ющенка. У цьому питанні від катастрофи і дефолту врятовані.

Путін та його енернетична підстилка “Газпром” відреагували на свій програш в Стокгольмському арбітражі. Розпочали газовий шантаж через зниження тиску поставок та заявили про незаконне розірвання контрактів з “Нафтогазом”. Це акт енергетичної агресії проти України. Ми негайно маємо вимагати скликання Будапештських консультацій та нищівного санкційного секторального удару по економіці російського ворога. Не маємо дати Путіну попіаритись напереродні виборів президента РФ.

Закривають навчальні заклади, бо нема грошей на опалення. Закривають навчальні заклади, бо через пустозвонство про «енергетичну незалежність від РФ» бракує газу на декілька морозних днів. Освіта – це щось другосортне чи що? У будь-якій незрозумілій ситуації економимо та відіграємось на дітях і студентах? Прикрути, та? Прикрути пане Порошенко з своєю злодійкуватою бандою свої апетити, корупційні потоки та дружків-олігархів. Або знижуй незаконні «космічні» тарифи на газ.

Які інформаційні наслідки газового демаршу «Газпрому» щодо рішення Стокгольмського арбітражу та контрактів з «Нафтогазом»?

По-перше, Путін та його енергетичні «шавки» дійсно потрапили у власну інформаційну «пастку». Україна на відміну від РФ як транзитер не дискредитована, а РФ вчергове виставлена як агресивна держава. Хочеться мати надію, що ця ситуація стане останнім «кілком у гробику» проекту «Північний потік-2».

По-друге, програш у міжнародному інформаційному просторі не заперечує інформаційний удар українській владі у внутрішньоукраїнському просторі. Після флешмобу «Прикрути» усім, в кого ще були сумніви, стало зрозуміло, що піар-завіса влади про енергетичну незалежність від РФ виявилось пшиком. Бо ніби-то європейський газ для України виявився банальним російським газом, що постачають нам з ціновою накруткою (на зразок Роттердам+), або наша влада настільки недолуга і недалекоглядна, що не мала ані плану, ані запасів на випадок газового демаршу «Газпрому». І власну недолугість готова компенсовувати лише за рахунок комфорту та інтересів простих українців, а не олігархів.

P.S. Окрему увагу також заслуговує накладений ДФС на «Нафтогаз» штраф у 8 мільярдів за … відсутність оплати за поставлений газ на окупований Донбас. Тобто при владі в окремих органах не лише недолугі, а ще й відверті проросійські зрадники.

Міжнароднополітичний позитив для України

Про п’ять позитивних новин останніх днів. Окрім перемоги у газовому спорі з «Газпромом» варто відзначити такі здобутки:

Військова ситуація на Донбасі. ТКГ оголосила про повне і безстрокове перемир’я (надій, що воно втримається мало, але пробувати варто). Також Держдеп США нарешті схвалив пропонований продаж Україні переносних протитанкових ракетних комплексів “Джавелін” на суму $47 мільйонів.

Обмін заручників. Росія передала Україні викрадених спецслужбами РФ в жовтні 2017 року українських прикордонників Богдана Марцоня та Ігоря Дзюбака. Україна передала РФ затриманих прикордонників ФСБ.

Постанови парламенту. Верховна Рада вперше чітко визначила перелік наших «бранців», що дає підстави посилювати санкції за «Магнітським сценарієм» заради обміну. Також Верховна Рада закликала світ завадити виборам президента РФ в анексованому Криму та не визнавати їх легітимними, оскільки, у цих виборах як по своїй волі, так і силою заставлятимуть брати участь громадян України, що є заручниками в окупованому Криму.

Санкції проти РФ. Дональд Трамп продовжив на рік санкції проти Росії через її анексію Криму та агресію в Україні. РНБО України продовжила дії санкцій щодо банків з російським капіталом, дія яких закінчувалась у березні 2018 року. Цього поки замало, але і втримання діючих санкцій теж важливий елемент тиску.

Антиукраїнський закон у Польщі. США висунули ультиматум Польщі через закон про Інститут нацпам’яті і відмінили усі високопоставлені зустрічі. І хоч цей ультиматум стосується ізраїльської його частини все ж можна очікувати на його зміну. Тим часом, голова МЗС України виступ з сильною статтею про українсько-польські відносини у якій заявив: «Якщо ж деякі польські політики й далі наполягатимуть на забороні в Україні Степана Бандери й УПА, то за принципом “почни з себе” вони б передусім мали заборонити Юзефа Пілсудського з його жорстокою “пацифікацією” українців Галичини, а також Армію Крайову, чиї загони здійснювали криваві каральні акції проти українських сіл. Ми готові визнати й засудити злочини, вчинені проти поляків, але й Польща повинна зробити те ж саме щодо злочинів проти українців.».

Генералів мають породжувати перемоги

Спочатку вони не можуть захистити країну від декількох засланих іррегулярних груп. Агресія і конфлікт набирають обертів. Очевидні військові помилки (злочини) призводять до масової загибелі наших Героїв у військових літаках чи у страшенних котлах. Реформа армії кульгає. Корупція в оборонному секторі зашкалює. Але 50 нових генералів за цей час маємо. За перемоги чи лояльність? За бойовий дух чи мовчання? За захист антидержавного Мінська? Реальні Герої у середній ланці чи рядові на передовій – не пріоритет. Нагороди отримають лише деякі з них. І до командування вони допущені не будуть. Бо влада торгує, а не воює. І для корупційної централізації та піару створить ще й Міністерство ветеранів.

Звірські ігри великих держав

Звірства у сирійській Східній Гуті тривають, сотні загиблих. Жодні резолюції ООН не допоможуть. Обидві сторони під впливом великих ляльководів ділитимуть владу і при цьому знищуватимуть будинки, храми, лікарні, а разом з ними ні в чому не винних дітей, жінок та чоловіків. У таких історіях люди стають «розхідним матеріалом». І не треба куплятись на дешеву пропаганду, що це просто урод Асад (яким він і є) разом з виродком Путіним (яким він теж є) вбивають виключно мирних сирійців. Вбивають. З застосуванням хімічної зброї. Та з іншої сторони свої «зелені чоловічки». Цих «чоловічків» що США, що Росія, що Китай час від часу делегують у різні світові конфлікти. Так було у низці пострадянських конфліктів зрежисованих Кремлем, і так було у конфліктах зрежисованих Заходом в Сирії чи Лівії. Великі глобальні лідери несуть на собі відповідальність як за події в Сирії, так і за події в Україні, бо підірвали вплив міжнародного права і ООН, бо вони толерували злочини одне одного тим самим створюючи міжнародний хаос, беззаконня та поле цинічного реалізму. Спочатку вони пробачили Путіна у Грузії, а потім палець об палець не вдарили, щоб захистити від нього Україну. І пожинають плоди. А «розхідним матеріалом» стала ціла країна.

Путін витяг з штанів «ракету»

Путін отримав декілька «піддупників» від Заходу в Сирії, у міжнародних санкційних подіях (вихід Exxon Mobil зі спільних проектів з РФ) та в рішеннях міжнародних судових інституцій (як Стокгольмськийц арбітраж), захід військових кораблів у Чорне море, запуск американської ракети, що встановлює глобальну мережу супутників Інтернету. І що може на то зробити «гопник-імперець»? Розтібнути штани, витягти ніби-то нову страшну суперракету і потрусити нею з фразою «Не треба розгойдувати човен “планета Земля”». Яке ж воно хворе і психологічно збиткове.

Європейські «коаліціяди» та проблеми для України

Європейські «коаліціяди» у Німеччині та Італії створюють більше загроз, аніж можливостей для України. Та, на жаль, у ФРН та Італії у різних обсягах.

Після провалу у Німеччині створення коаліції «Ямайка» між Меркель, зеленими та вільними демократами у повітрі завитала загроза повторних виборів. Відсутність стабільного уряду і неочолення цього уряду Меркель могли б створити Україні додаткові проблеми. Та соціал-демократи вирішили врятувати себе від виборів і разом з Меркель знову створили «широку» коаліцію. Таким чином, політика Німеччини щодо України хоча б не погіршиться.

Результати ж виборів до парламенту Італії «не пахнуть» жодним оптимізмом. Правляча більш-меш нейтральна до України партія демократів Ренці разом з європейською партією Боніно набирають близько 27% і зазнали відносної поразки. Проросійські сили, зокрема, «Рух п’яти зірок» Ді Майо-Грілло, блок Берлусконі та популісти Сальвіні з «Ліги» (колишньої Півночі) разом набрали більше 65% голосів. Єдине тішить, що між собою перша і дві наступних не дружать. Та з огляду на результати видається, що перемогу отримують сили під егідою проросійського негідника Берлусконі. Попереду складна «коаліціада». В умовах головування Італії в ОБСЄ – це поганий для нас «подарунок».