Автор – Роговик Олексій, голова Free Voice Information Analysis Center

Джерело: site.ua

site.ua

site.ua

Внутрішня політика

Стимули та перепони Соборності

На просторах Інтернету Соборність визначають як: 1) морально-філософський і соціальний принцип, фундаментальними положеннями якого є: відповідальність усіх за всіх, взаємне духовне збагачення і розвиток, 2) єдність для спільного відшукання шляху до порятунку.

У цей день мені видається, що українська Соборність як єдність країни повинна грунтуватись на трьох стовпах: економіці достатку, демократії і свободі, національній гідності і незалежності. Тому реформи та моральний прогрес посилюють Соборність, а корупція, патерналізм та дефіцит відповідального суверенітету її послаблюють.

Антикорупційна ситуація: етюд 1

Джерела у ЄС спростовують інформацію, що на даний момент є ризик призупинення безвізу з Україною внаслідок саботажу створення антикорупційного суду. Поруч з тим, у ЄС підтвердили, що «основні положення проекту не відповідають рекомендаціям Венеціанської комісії. Важливо, щоб ці питання були переглянуті, і ЄС доносить цей сигнал українській владі». Усі міжнародні партнери виступили єдиним фронтом проти спроб влади унеможливити відповідальність для ТОП-корупціонерів.

Тим часом, тиск на НАБУ та антикорупційних активістів посилюється. Влада погрожує відібрати усі справи НАБУ через інтерв’ю «агента» Євгена Шевченка. У ньому він, зокрема, розповідає про причини розкриття «таємних агентів НАБУ»: «Вони виводили з-під удару Порошенка і його найближче оточення. Тому що ця група агентів НАБУ під прикриттям працювала по шести різних напрямках. І коли Грицак і Луценко дізналися, що агенти впритул підібралися до найближчих соратників Президента, які під загрозою в’язниці цілком реально можуть здати і самого Порошенка, то вирішили розкрити всі агентурні дані, піти на прямий конфлікт і з НАБУ, і з ФБР в тому числі». Також правоохоронці відновили політичне переслідування Шабуніна за псевдопобиття псевдожурналіста.

Тиск посилюється і проти міністра фінансів Данилюка, що останнім часом проявляє багато конструктивної самостійності. Мова про заяви щодо: 1) ризиків призупинення співпраці з МВФ через саботаж створення антикорупційного суду, 2) саботажу реформ у ДФС та митниці і спроби зберегти «корупційні потоки», 3) саботажу створення Служби фінансових розслідувань та пропозиції допомоги від США, 4) подання на звільнення Насірова та попередні заяви про «схеми» Насірова, заяви про необхідність відставки Луценка. У відповідь на таку активність Данилюку погрожують відкриттям нової кримінальної справи, а також триваючою податковою перевіркою від ДФС.

У свою чергу, жодної адекватної реакції на опубліковану «схему» оточень Януковича і Порошенка нема. Як і на порушення антикорупційного законодавства «мальдівським вояжем» та призначення дружини Порошенка головою Українського культурного фонду як результату потенційного адміністративного тиску.

Тим часом, у сусідній Румунії пройшов черговий антикорупційний протест за участі 30 тисяч осіб. Вони протестували проти внесення змін до системи правосуддя та пом’якшення антикорупційного законодавства. У нас же ж все тихо і лагідно. Патерналізм і здатність терпіти будь-які приниження в силі.

Антикорупційна ситуація: етюд 2

Ані дня без тиску на антикорупційні органи та активістів. До суду подано два позови проти співпраці НАБУ та ФБР, а на заступника НАБУ Углаву «наїхало» НАЗК. Справу на ГО Шабуніна щодо ніби-то несплати податків передали в черкаський суд. Тим часом, у Верховній Раді депутати БПП і Народного фронту зареєстрували законопроект №7499, яким вони хочуть скасувати кримінальну відповідальність чиновників за незаконне збагачення, що повністю нівелює е-декларування та усі справи щодо космічних статків, будинків, автівок. Паралельно через Конституційний суд цим займаються і екс-регіонали. По іронії долі саме по статті «незаконне збагачення» відкрита свіжа справа НАБУ проти голови Державної аудиторської служби Гаврилової.

Доповнюють цю «картину маслом» останні одкровення екс-віце-президента США Байдена. На його думку, корупція продовжує бути найбільшою проблемою в Україні. Через це він рекомендував представникам адміністрації Трампа уважно стежити за тим, що говорять та замовчують представники української влади, а також перевіряти, як вони виконують свої обіцянки.

«Я відчайдушно схвильований регресом у боротьбі з корупцією у Києві. Ось вам один конкретний приклад. Я їздив в Київ 12-13 разів, і врешті мав оголосити, що ми пропонуємо ще один мільярд доларів кредитних гарантій. Я отримав обіцянки від Порошенка та Яценюка, що вони вживатимуть кроків щодо генерального прокурора, але вони цього не зробили. Вони мені кажуть: Ви не маєте таких повноважень, ви – не президент, президент казав, що дасть. Я такий: дзвоніть йому. Я сказав, що ви не отримуєте мільярда доларів. Я сказав: я їду через 6 годин, якщо ваш генпрокурор не звільнений до того часу, ви не отримуєте грошей. І той сучий син був звільнений. І на його місце поставили того, кому на той час довіряли.

Вони зробили деякі дуже важливі необхідні інституційні і кадрові зміни. Але одна з трьох необхідних інституцій зараз відходить назад. Антикорупційний суд. Але вони обіцяли, що цього не станеться».

Він додав: «Якщо ви не будете продовжувати демонструвати прогрес у боротьбі з корупцією, ми не зможемо втримати решту Європи в питанні цих санкцій. І Росія не буде переходити проміжну лінію і окуповувати решту вашої країни з танками. Що вони зроблять, це зруйнують вашу економіку. Вас поховають. І для вас це буде все. І тоді все піде крахом».

Корупційна брехня по-новому на Форумі у Давосі

На Форум у Давосі Порошенко приїхав з декількома тоннами «локшини на вуха» для світу. Але якщо його брехня про стан економіки здавалась легкою шизофренією, то заяви про його ніби-то боротьбу з корупцією були втіленням правила: «чим гучніша брехня, то тим швидще їй повірять». Виявилось, що його системне покривання корупціонерів і саботаж реформи, протидія антикорупційним органам та тиск на активістів, то пріоритет його президентської «антикорупційної» політики. Він певно заблизько сприйняв фразу: «щоб подолати корупцію – її треба очолити». І очолює він її вже давно, крокуючи з нею з десяток років в українській політиці пліч-о-пліч, в якості головного роду занять. І лише завдяки жорсткому тиску Заходу ми маємо хоча б мінімальні хитання цієї корупційної «будки».

Найцікавіше, що поки «локшина осідала на вухах» з України прийшов черговий пакет «антикорупційних новин»: 1) почався інформаційний тиск та погрози журналістам «Схем», що розкрили «Мальдівський вояж» Порошенка, а провадження щодо попереднього застосування сили до них не розслідується, 2) НАЗК «взялось» за опозиційного депутата Чумака, 3) «шоколадний» суд відправив Саакашвілі під нічний домашній арешт, 4) «гарантові» так мало магазинів Roshen на кожному кроці, що він вирішив дратувати усіх відкриттям «простору» Roshen Plaza.

Економічна брехня по-новому на Форумі у Давосі

Українська економіка одна з найуспішніших у світі. Так сказав у Давосі Порошенко. Українська економіка в депресії, стані “буксування” та втрачає інноваційний потенціал. Так кажуть макроекономічні показники, іноземні інвестори та дані міжнародних рейтингів. До прикладу, Україна опустилася на 4 позиції, зайнявши 46 місце в рейтингу інноваційних економік світу Innovation Index. Протягом останніх трьох років Україна падає в рейтингу. Займаючи у 2015 році 33 сходинку, в 2016 році Україна опустилася на 41 місце, а роком пізніше – на 42 місце. Зараз в списку Україна випереджає лише Кіпр, Південну Африку, Іран і Марокко.

Антиреформа засекречення

Одна з найважливіших ознак демократичної влади – це прозорість. На жаль, теперішня українська влада взяла нову «моду» засекречувати все більше інформації і рішень. Почалось все з засекречення електронних декларацій чиновників військових прокуратур та СБУ і захисту таких дій у судах. Потім під політику «грифу таємно» потрапили відоме рішення Краматорського суду про «1,5 мільярди Януковича, скандальний вирок Крисіну, а тепер і рішення Стокгольмського арбітражу щодо спору з «Газпромом». Які мотиви таких дій? Не захист державної таємниці, не захист національних інтересів. Лише прикриття власної корупції, схем, афер і псевдоперемог. І пройде не так багато часу коли усі найважливіші для суспільства рішення будуть заховані під незаконними грифами для корупційних та антидержавних таємниць влади.

Міжнародна критика регресу української демократії

Одразу дві авторитетні міжнародні організації Freedom House та Human Rights Watch виступили з гострою критикою згортання демократії та порушень прав людини в Україні.

1) Демократія. Україна залишається серед частково вільних країн з рейтингом 3 по шкалі від 1 до 7 (де 1 – вільні країни), свідчить аналіз “Freedom House” щодо свободи у світі станом на початок 2018 року. Сукупний бал України – 62 зі 100 (де 100 – максимально вільна). При цьому, ми потрапили до переліку країн, що найбільше деградували в контексті демократії за останній рік і втратили 12 пунктів. Україна за рівнем свободи потрапила в один ряд із Вірменією, Молдовою, Косово, Албанією, Колумбією, Болівією, Киргистаном, Пакистаном, Бангладеш, Малі, Гвінеєю, Буркіна-Фасо, Сомалі та Угандою.

Як зазначається, «відсутність покарань за корупцію у вищих ешелонах влади підірвала популярність влади та вплинуло на реформи. Зусилля щодо боротьби з корупцією пригальмувалися, оскільки НАБУ зіткнулося з політичним втручанням, а голову антикорупційного комітету Верховної Ради зняли. Антикорупційний суд ще не створено. Крім того, антикорупційні неурядові організації змусили розкривати інформацію про доходи й майно. Зафіксовано тиск на громадянські свободи й напади на журналістів.

2) Права людини. Українська влада відмовилася від важливих обіцянок щодо прав людини протягом 2017 року. Про це йдеться у Всесвітньому звіті 2018 року організації Human Rights Watch. «У минулому році Київ розглядав своє правозахисне зобов’язання так, ніби воно було необов’язковим. Українська влада здійснює деякі глибоко недемократичні практики та пропонує нові закони, які підривають основні свободи українців. У березні український уряд ухвалив законодавство про введення кримінальних штрафів антикорупційним активістам, якщо вони не повідомляють публічно про свої активи. У липні президент Петро Порошенко запропонував законопроекти про запровадження надмірних публічних вимог до електронного декларування для всіх неприбуткових організацій. Влада майже нікого не притягнула до відповідальності за катування під вартою, незаконне затримання та інші порушення, пов’язані із збройними конфліктами. Через чотири роки після Майдану влада виявляє небажання проводити значущі переслідування причетних до більш ніж 100 смертей та інших численних злочинів».

Від дуже зради до зради в питанні ЦВК

Тримати роками незаконних членів ЦВК в порушення Конституції – дуже зрада. Нарешті внести нових членів ЦВК з порушенням політичної нейтральності та без урахування представництва парламентських фракцій – зрада. Мати незалежне та професійне ЦВК – марна мрія за цієї влади.

Залежні канали з залежною редакційною політикою

Усі центральні телеканали є дотаційними, а тому залежними від політичних вимог їх власників. Хто від Порошенка та Ко, хто від Ахметова чи Льовочкіна-Фірташа, хто від Мураєва-Рабіновича, хто від Садового чи Димінського. Незалежністю у них не пахне так само як і професійною незаангажованою журналістикою. Тому до свободи слова вони мають опосередковане відношення і прикриватись нею не мають жодного морального права. Якщо якісь акції чи тиск на якісь ЗМІ йдуть зі сторони влади, то мова йде лише про перерозподіл пропагандистського ресурсу. Нема великої різниці між брехунами-пропагандистами різних каналів, як і нема різниці між гостями-негідниками та корупціонерами цих каналів чи вони були учасниками режиму Януковича, чи вони є учасниками режиму Порошенка. Тому або нову проукраїнську і антиолігархічну люстрацію мали б пройти, що ЗМІ, що політики, або весь інформаційний простір має бути зачищений через позбавлення олігархів права володіти ЗМІ та запровадження прозорості їх редакційних політик.

«Слуга народу» вже набирає 4%

Чергове опитування фонду «Демократичні ініціативи» та Центру Разумкова щодо електоральних вподобань українців підкинуло наступні «цікавинки»: 1) колаборантська партія «За життя» Рабіновича-Мураєва вже ділить з БПП друге місце у рейтингу партій (пропаганда NewsOne, 112 каналу та всеохопної джинси працює) і саме через це «просідає» Опоблок (до 6%) , 2) партія Зеленського «Слуга народу» має вже 4% (гроші Коломойського і ресурс «1+1» та студії «Квартал-95» працюють), 3) Гриценко вийшов на третє місце у президентському рейтингу, Вакарчука «топлять» не включаючи у рейтинг, 4) 67% не бачить в країні політичних лідерів, а самі у «безваріантному» опитуванні називають Вакарчука, Мураєва, Рабіновича, Зеленського та Гриценка, 5) найбільшу недовіру громадяни висловили до Яценюка (баланс довіри/недовіри становить –81%), Авакова (–75%), Турчинова (–75%), Луценка (–75%), Парубія (–72%), Медведчука (–70%), Ляшка (–67%) і Порошенко (–62%). Кращим є баланс довіри/недовіри до Володимира Зеленського (–11%) та Святослава Вакарчука (–5%). Найбільше погіршення спостерігається у Луценка (баланс погіршився на 32%), Парубія (–30%), та Ірини Геращенко (–24%).

Сумні демографічні перспективи для України

В ООН підрахували, що до 2100 року населення України скоротиться на 37% – з 44,2 до 28,2 мільйона осіб. Про це йдеться в доповіді організації “Перспективи світового населення”. За даними ООН, Україна входить до переліку з 10 країн або регіонів світу, на які до 2050 року очікує найстрімкіше скорочення населення – більш ніж на 15%.

Знов ми попереду в жахливому рейтингу. Експерти кажуть, що вже зараз в Україні 35 мільйонів і вже писав, що мої прогнози песимістичніші за ООН. Це прямий наслідок антинародної та антидержавної політики усіх українських влад періоду Незалежності. І політика на створення умов для зменшення кількості українців, або їх еміграцію, триває.

Зовнішня політика

Снайперський постріл у серце явного чи прихованого “совка”

Від допису Вятровича про Висоцького, Цоя і Булгакова “бомбануло”. Бо цей допис – це як снайперський постріл у серце явного чи прихованого “совка”, “росіянщини” та “радянської ностальгії”. В чому проблема? Російський агресор грає на різних внутрішніх почуттях і спогадах. Деколи так тонко, що люди самі не розуміють, що їм роблять ін’єкцію “російського світу”. На жаль, багато людей не розуміють, що у глобальному сучасному світі потрібно постійно змінюватись, а це означає актуалізацію знань, поглядів, вподобань. Без реформи свідомості не настануть ані реальні зміни, ані відрив від колоніальної залежності назустріч Заходу.

Деокупаційне словоблуддя Порошенка та Ко

Порошенко заявив щодо прийнятого закону про деокупацію: «Ані дух, ані буква цього закону не суперечить Мінським домовленостям». Ірина Геращенко додала: «Всі розмови, що він перекреслює мінські домовленості – це словоблуддя».

Яскраве підтвердження того, що зі сторони влади прийняття закону про деокупацію було піар-популізмом, що не спрямований на реальну протидію державі-агресору та деокупацію територій. Влада і далі буде намагатись реалізувати «туалетний папір» (який втратив псевдочинність у 2015 році), що підписаний з агресором і його окупаційними адміністраціями та передбачає: 1) проведення місцевих виборів до відновлення контролю над державним кордоном України, 2) проведення конституційної реформи з децентралізації, що враховує “особливий статус Донбасу” до відновлення контролю над державним кордоном України, 4) проведення місцевих виборів до виведення російських військ з Донбасу, 5) проведення конституційної реформи з децентралізації, що враховує “особливий статус Донбасу” до виведення російських військ з Донбасу?, 6) заходи п. 11.1, що передбачають порядок формування “органів влади”,”правоохоронних органів” для “ЛДНР”, “транскордонне співробітництво з регіонами РФ”.

Тим часом, окупаційні адміністрації обстріляли окупований РФ Докучаєвськ, а перед тим автобус із цивільними жертвами у Оленівці.

«Поступові» миротворці за частковий Мінськ-2?

Видається, що Волкер і Сурков погодили генеральний підхід до Донбасу. Елементи миротворчої місії пропонується вводити частково паралельно з частковим виконанням антидержавного Мінську-2. Тобто поки миротворці дійдуть до нашого кордону окупаційні органи РФ будуть мати особливий статус, легалізованих через вибори окупантів та амністію. РФ доламує США на згвалтування суверенітету України і вони ведуть себе ніби на Сході не агресія, а громадянська війна. Ганьба “гарантам”-Будапештикам і режиму Порошенка, який очевидно погодив такий підхід.

Мерзотники та виродки Ради Європи

Рада Європи продовжує перебувати під керівництвом політичних мерзотників та аморальних виродків, які взяли відвертий курс на “дружбу-жуйку” з РФ. Генеральний секретар Ради Європи Ягланд вважає, що не можна виганяти Росію з РЄ, увага, «лише» за анексію та агресію. Ягланд наполягає, що Росія має повернутися до роботи в ПАРЄ і це має відбутися через зміну правил асамблеї. Новообраний ж голова ПАРЄ Ніколетті наполягає на продовженні діалогу з російським парламентом.

Ось так європейська організація збанкрутувала як ціннісний дискусійний майданчик. І все через 60 мільйонів євро російських внесків. Пробачати найтяжчі міжнародні злочини – це бути співучасником легалізації їх жахливих наслідків. І за це потрібно нести відповідальність разом з російськими злочинцями.