Автор – Роговик Олексій, голова Free Voice Information Analysis Center

Джерело: site.ua

фото Георгія Ключника

фото Георгія Ключника

Внутрішня політика

Влада починає переслідування учасників Революції Гідності

За 4 роки влада змогла притягти до відповідальності за злочини проти Майдану лише одну людину. Усі інші від Захаченків і до Крисіних на свободі. Але влада вирішила не зупинятись на цій зраді Героїв Небесної Сотні і вчора почала вручати протестувальникам підозри у вбивстві та замаху на вбивство з вогнепальної зброї правоохоронців під час Майдану в 2014 році. Тим часом, адвокати Януковича кажуть, що ніби-то мають кулі якими стріляли у “беркутівців”. Ще пройде трошки часу і влада на офіційному рівні визнає Революцію Гідності злочинною. На практиці вона вже її зрадила і наплювала на усі її ключові вимоги та цінності. Ось що відбувається з чиновництвом, що має у зовнішніх партнерах Путіна, а внутрішніх екс-регіоналів та олігархів.

За крок до марнування жертв Героїв Небесної Сотні

Герої Небесної Сотні віддали найдорожче за шанс України на зміни. Їх жертва може бути марною і зневаженою, якщо ми дозволимо корумпованим елітам режимів Януковича і Порошенка захистити і зміцнити стару корупційну олігархічну та радянизовано-росіянизовану систему влади.

Порошенко з усіх сил будує в Україні путінську Росію

Подивився відео викрадення Саакашвілі і особливо розмови «представників ДПС» та загальну манеру дій влади. По-перше, суцільне антиправове знущання і хаос очевидні усім. Здійснити незаконну реадмісію громадянина України щодо якого ще й ведеться купа судових справ і слідчих дій. І все це на приватному чартері, що належить офшорці Порошенка. Феноменально. По-друге, ідіотизм вражає. Відправити Саакашвілі до Польщі і провокувати чергове його повернення? Мало нам ще було принижень і потрясінь? Плеяду ударів по нашому іміджу гарантовано. Саакашвілі вже звернувся по допомогу до ЄС і Меркель. По-третє, не вперше помічаю, що правоохоронці говорять російськовою мовою в путінському стилі. І мова не в «Лежать, с… бл…», а в тому, що таке враження, що Порошенко з усіх сил будує в Україні путінську Росію. З її зневагою до людей, опозиції, прав людини і закону в принципі. Він вже як мінімум на половину її збудував. Єдине, що нас відрізняє від РФ – це громадський опір свавіллю, але його поки не видно.

Викрадення як шанс для консолідації опозиційних сил

Незаконне викрадення та видворення Саакашвілі на приватному чартері створює черговий шанс для консолідації опозиційних сил. Дві зустрічі, що ініціював Гриценко, є не просто необхідними, а обов’язковими, а спільна заява 9 партій гарним стартом. Особисті амбіції та нездатність домовлятись є однією з причин, чому режим Порошенка ще досі почуває себе досить впевнено, а протести не отримують підтримки людей. Тому опозиційні сили мають відкинути історичні протиріччя, конфлікти та вузько партійну конкуренцію задля того, щоб зберегти шанс країни на майбутнє. Якщо вони цього не зроблять, то вони не тільки ідіоти, а ще й співучасники злочинів чинної влади. І нестимуть відповідальність за те пекло, в яке нас ведуть Порошенко, Аваков та Ко. Якщо вони нездатні народити єдиного кандидата в президенти, то нехай народять хоча б двох. Якщо вони нездатні створювати єдиних команд, то нехай хоч укладуть пакт про ненапад, взаємне сприяння та спільну протидію олігархічній владі.

Неможливо сприймати знищення найкращих з українців у котлах на фоні договорняків Петра з Путіним, безмежну корупцію , розвал економіки та приниження України у світі. Неможливо сприймати репресії, побиття, вбивства опозиції чи журналістів, неможливо сприймати беззаконня тітушок Труханова, що в залі суду разом з депутатами побили активіста, а під судом була вчинена провокація задля затримання активістів. Мене не дивує, що після цього сміливий чоловік зайшов у двір суду і потрощив сокирою 13 машин. Ця влада перейшла вже всі межі і нерви в людей починають здавати.

Пора ініціювати персональні санкції проти корумпованого керівництва держави. Опозиція має очолити політичний процес з зміни мародерського політичного класу: чи шляхом спільного протесту чи шляхом дострокових виборів. Навіть у доповіді директора Національної розвідки США Коутса зазначається: «Незадоволення населення темпом реформ, погіршення стандартів життя, думка про те, що корупція посилюється, та загострення політичних протистоянь напередодні запланованих виборів у 2019 році можуть призвести до дочасних виборів». Час X для опозиції настав.

Необхідність організованого стимулу невдоволення чинною владою

Зростання протестних настроїв у Києві та регіонах – це індикатор зростаючого невдоволення антидержавною політикою чинної корумпованої влади. Але щоб перетворитись з малоефективного «випуску пари» у широкий політичний протест мають бути зроблені деякі кроки.

По-перше, марші чи протести не можуть відбуватись під егідою єдиної сили або особистості, а усі учасники маршу не можуть автоматично називатись як прихильники якоїсь сили чи лідера. Це означає, що реально опозиційні сили в Україні повинні створити єдиний політичний формат протидії олігархам та клептократам на Банковій. Для цього потрібні не загальні заяви, а реальні політичні домовленості та спільні дії. Якщо з незрозумілих поки причин опозиційним силам не вдається про таке домовитись, то проактивні опозиційні сили мають заявити у чому причини такої ситуації і хто у опозиційних колах саботує процес. Вирішення цієї проблеми суттєво збільшить розміри протесту.

По-друге, у повітрі витає можливість дострокових парламентських виборів. На Банковій розуміють, що в Порошенка дуже малі шанси чесно виграти президентські вибори, а тому розглядається варіант парламентського «бліцкригу» з висуненням в президента не Порошенка, а когось на зразок Гройсмана чи Луценка. Опозиційні кола мають бути готові до такого сценарію. Це означає необхідність наявності мах 2-3 кандидатів у президенти, загальних обрисів альтернативного уряду та майбутньої опозиційної коаліції. І запропонована вчора ідея з праймеріз є дуже вдалим виходом з наявної патової ситуації, де кожен опозиціонер бачить себе президентом. Якщо опозиція не може між собою домовитись про єдиний політичний фронт, то вони банально не зможуть керувати країною після важкої перемоги над Порошенком. Тому це тест для опозиції.

Корупційна повсякденність України

Нове розслідування Al Jazeera посадило «в калюжу» Порошенка та Ложкіна. Виявляється, що вони взяли за продаж United Media Holdings гроші не просто в Курченка, а гроші, що визнані судом «брудними / фіктивними». Окрім того Спілка учасників бойових дій на Вінниччині звинуватили агрофірму Порошенка у земельному рейдерстві. Паралельно з цим на повну йдуть торги за Нацбанк, а «Народний фронт» вже просуває туди своїх людей.

Тим часом, законопроект про антикорупційний суд так і не винесений на розгляд парламенту, а активісти підрахували, що для зачитування обвинувального акту Насірову піде аж 2 роки (як зручно). І це на фоні «індульгенції» для Злочевського від Кононенка, зняття е-браслету з Розенблата, «відпустки-відрядження» мера Одеси Труханова. Національне агенство з покривання корупції розподілило сфери власної безвідповідальності і нічого неробіння, а Кабмін збільшив автопарк попри власну заборону на придбання органами державної влади легкових автомобілів і віддає чергове родовище для таємничої Yurgas безкоштовно.

В ході суду над Шабуніним стало відомо, що «побитий» ним Філімоненко виявився безплатним журналістом. Луценко ж вимагає звільнити незалежного останнім часом міністра Данилюка, а Саакашвілі намагаються затримати «невідомі люди у чорній формі».

Який позитив? «Зловили» негідничка Шепєлєва та ще не зробили як у РФ, де розслідування Навального про корупційні зв’язки віце-прем’єра РФ Приходька з олігархом Дерипаскою внесли до “Єдиного реєстру забороненої інформації”.

Корупційна ситуація загострюється

Чим більше заяв посадовці роблять щодо антикорупційного суду, то тим віддаленішою є перспектива ухвалення закону про нього. Спочатку казали, що ухвалять закон до березня, а тепер Парубій каже що до травня. Їх мета одна – не допустити створення антикорупційного суду до виборів 2019 року, бо суд може почати пересаджувати половину провладних партій.

Тим часом, в корупціонерів усе добре. Розенблата визнали потерпілим у справі про його затримання «з коштовностями» у літаку; Насіров через суд намагається поновитись на посаді голови ДФС; уряд захищає «аудиторшу» Гаврилову від НАБУ; Ахметов і йому подібні (що можуть годувати усю країну своїми статками 36 днів) на свободі і навіть без підозр; настоятель “Десятинного монастиря” УПЦ МП Харон є власником двох квартир і двох дорогих автомобілів (зокрема, Porsche). А Україна вже згідно заяві ОЕСР ризикує потрапити в список офшорних країн ЄС. При цьому, антикорупційний орган АРМА чомусь ніяк не може арештувати активи Клименка у центрі «Гулівер», бо їх вічно зустрічають озброєні люди. Але відновити законність ніхто з державних органів не допомагає. Корупціонер корупціонеру друг.

Найгучніший ж процес зараз – це суд над мером Одеси Трухановим. Громадянин РФ, колаборант та відвертий бандит «спалився» на окремих операціях на місцевому рівні. Спочатку він ховався від слідства за кордоном, а потім домовився з своїми партнерами з влади і вийшов на свободу через поруки депутата від БПП. Звичайно ж за підтримки «тітушок» і правоохоронців, що під шумок організованих під судом провокацій побили «автомайданівця» і запакували декілька опозиційних активістів до тимчасових буцегарень. Найгірше у цьому навіть не те, що Труханова вже випустили, а що такі як Труханов ще досі на свободі і не засуджені за злочини проти української держави.

Позитив: В конкурсні комісії ДБР обрали 4 представників громадськості.

Адвокація антикорупційна реформи за Шабуніним

У стінах УКУ на Адвокація антикорупційної реформи відбулась дискусія з Vitaliy Shabunin. Декілька головних тез:

По-перше, держава – це гроші. Гроші, які ми як громада передали в управління чиновників. Нема державних грошей, бо є лише сплачені нами податки. Держава не створює благ, але створює правила гри. Блага створюють люди та бізнес. Віталій рекомендую пройти через калькулятори на сайті Ціна держави, щоб зрозуміти, що будь-яка корупційна схема – це не розкрадання державних грошей, а розкрадання грошей кожного з нас, з наших кишень. Дискусія про політику має стати дискусією про використання наших грошей, бо ми втрачаємо через жадібність влади.

По-друге, економічні втрати від корупції часто приховані. Для прикладу, 5 компаній імпортують банани в Україну. Один з імпортерів домовляється за хабарі з митниками, щоб не платити митні збори. Для держави це не є великі втрати, але цей імпортер починає демпінгу вати ринок дешевими цінами на банани. У результаті вбивається конкуренція, 4 інші бананові фірми закриваються, а корупційний імпортер стає монополістом на ринку. Втрачаються бізнеси, втрачаються податки. Неможливість захистити свою власність – основна причина, через яку іноземні інвестори не вкладають гроші в Україну.

По-третє, превентивні методи не працюють без каральної системи. І те, і те однаково важливо, а дискусія про їх пріоритетність беззмістовна. В нас є певні успіхи: ми перші у світі відкрили бенефіціарних власників компаній, наше е-декларування одне з найширших у світі. 47% виборців кажуть, що врахують дані з декларацій у своєму виборі. Реформи судів (включно з створенням антикорупційного суду), прокуратури та НАЗК ключові. Важливо розуміти, що від прийняття закону до створення антикорупційного суду пройде не менше 8 місяців. Інститути провокації хабаря, стимулювання викривачів, угоди зі слідством та приватних детективів хороші, але у нашій системі можуть стати зброєю в руках негідних правоохоронців.

По-четверте, ми круче за Румунію. Наше НАБУ почало лапати високопосадовців у 8 разів швидще. Проблема в тому, що в Румунії на стороні антикорупційного органу були інші правоохоронці і не такі зіпсовані суди. А також румуни, що сотнями тисяч час від часу виходили на масові протести. Директор НАБУ Ситник не політик яким його малює влада, а класичний правоохоронець. І влада помилилась, коли думала, що з ним можна буде домовитись.

Розширення державного впливу як крок назад у розвитку

Зменшення ролі держави та її повноважень – це одна з ключових реформ. Її можна назвати деконцентрацією, дебюрократизацією, е-врядуванням, але без неї ми не зможемо вважати себе сучасною і прогресивною країною. Тому кожен крок у цьому напрямку від децентралізації до збільшення ролі ринку сприймаю з надією. Та, на жаль, в нас стабільно з’являються новини, що влада рухається у зворотньому напрямку, бо створює чергове державне підприємство “Національна вугільна компанія”, а замість реформи чи ліквідації “Укроборонпрому” лише звільняє директора Романова. Кожна нова регуляція, новий орган, розширення повноважень влади – це крок назад у нашому розвитку.

Фесенко про особливості застосування каналів впливу на владу

На #ШколіДемократії у Львові знову мали честь послухати Владимир Фесенко. Цього разу про особливості застосування каналів впливу на владу в Україні.

Основні тези лекції:

Пасивність громади на виборах, ігнорування виборів сприяє лише владі, бо на вибори поприходять ті, хто її підтримує. У одній з розмов Леоніда Кравчука запитали за кого він буде голосувати у 2019 році і він сказав: «На усіх попередніх виборах я завжди помилявся». Неможливо застрахуватись від помилок, але потрібно голосувати.

В уряді Яценюка був міністр енергетики Демчишин. І в нього були напружені стосунки з Ахметовим. Але Ахметов пролобіював, щоб Яценюк ввів в якості заступника міністра енергетики людину, що захищала інтереси Ахметова. Якщо Коломойський купував необхідні рішення, то Ахметов полюбляє розставляти на посади своїх людей, мати своїх депутатів у різних фракціях. Пінчук от мав своїх людей у «Батьківщині», «УДАРі», «Партії Регіонів».

Політична соціологія – це конкурентний ринок. В різних служб різна методологія, є корупційні ризики, а тому потрібно звіряти різні дослідження. Методологія КМІC відрізняється від інших, «Софія» є службою Єрмолаєва та працює на «Опозиційний блок», СОЦИС є службою Гриніва. Поява в опитуваннях Вакарчука, до прикладу, завжди суттєво занижує рейтинг Гриценка.

Професійний лобізм існує лише у США та при установах в Брюсселі. В Україні працює аграрне, металургійне лоббі. В Україні можна згадати два «гросмейстери» лобіювання: Перший – це Терьохін. Знаннями ним законодавчої техніки та комунікативні здібності дозволяли досягати серйозних результатів. Другий – це Кармазін. Він бомбив усіх запитами та сотнями поправок до законів. В нього навіть була тактика зайняти трибуну парламенту, з якої його важко було зігнати. Також крутими лобісти через свій унікальний професіоналізм є такі люди як Ключковський (теперішній Виборчий кодекс – це його творіння, яке він писав давно), Ганущак (у сфері децентралізації), Коліушко та коаліція РПР. Найбільший вплив мають неофіційні радники. Деякі посадовці, до прикладу, міністр спорту Жданов, звертаються за порадами до дружніх їм аналітичних установ як Центр Разумкова. Важливо не бути лакеєм людини, яку консультуєш, але й не вступати з ним у жорсткий конфлікт (такі ситуації були в Дацюка).

Є велика загроза для організацій, що живуть на державні гранти. При зміні влади вони можуть підпадати під ризик розслідувань за нецільове використання коштів.

Розробка окремих актів для влади може коштувати до 50 тис. доларів США. За неофіційною інформацією депутатам доплачують у 6 разів більше, ніж вони заробляють офіційно.

Пінчук – найпотужніший олігарх в міжнародному лобіювання. Він платив по 50 тис. доларів США за виступ кандидата Трампа на його заходах. При цьому, він має давні глибокі стосунки з родиною Клінтонів. Вихід на західні еліти він, у тому числі знайшов через сучасне мистецтво та Pinchuk ArtCentre. Пінчук забезпечив зустріч Порошенка з Гейтсом (екс-міністром оборони та главою ЦРУ США) у Давосі. Так само як зустріч з екс-мером Нью-Йорку.

Маринович про молодіжну політику та важливі життєві рішення

На Форум активної молоді від Українська Галицька Партія з потужною промовою виступив політв’язень, правозахисник, засновник Української Гельсінської групи і учасник ініціативної групи «Першого грудня» Мирослав Маринович. У 28 років його посадили за грати на 10 років. За проукраїнську позицію, за пропозицію прочитати «Заповіт». Наводжу декілька найголовніших думок:

КГБ зробило мене дисидентом. Вони сказали мені: «Хто не з нами, то той проти нас». І я одразу їм відповів: «Тоді я проти вас». Напевно це стало наслідком молодого запалу. Зараз би я певно відповів щось нейтральне «а може так, а може ні».

Чому ми так робили? Бо ми хотіли себе поважати. І я жодного разу не чув від своїх колег, що вони про щось шкодують. Ми ніколи не знаємо коли приймемо найважливіше рішення у житті. День, у який я прийняв таке рішення, був сприйнятий мною як звичайний будень. До такого дня кожен з нас повинен бути готовий.

Хочу поставити важливе питання: Хто з нас може твердо сказати, що зміни буду робити не я?

Сучасне молоде покоління – це мережеве покоління, покоління горизонтальних зв’язків. Тому молоді люди не поспішають розчинятись у великих угрупуваннях (як от розчинився Андрій Шевченко в БЮТ). Вони звикли самі вирішувати свої проблеми. Тому вони вимагають іншого партійного будівництва, де є свобода та самовираження. Рухи «Окупувати Волл-Стріт», в Гонконзі, на Майдані – це приклади сучасних мереж. Коли я виступав у США і описував Майдан через унікальну для України «отаманщину», то мені сказали що це проблема не України, а загальносвітова тенденція. Бо люди, що складають ці мережі не мають інструменту озвучення голосу.

Спочатку воювали бандерівці та мельниківці, потім ющенківці та тимошенківці, а тепер усі проти усіх. Мені тут дуже важливо згадати прочитане мною в Андрея Шептицького: «Самі українці українцям є ворогами. Вони ненавидять одне одного і не соромляться. Найслабший ворог для них буде найсильнішим. Це якась моральна гемофілія, коли будь-яка рана стає невиліковною».

Нам потрібно взятись за руки і разом творити осередки довіри. Без формування довіри і незраджуваності не буде успіху. Усі проблеми мають духовну основу. Якщо хочете змінити світ, то змінюйте цінності, а якщо хочете змінити цінності, то змінюйте себе.

Онищенко про громадянське суспільство та його мораль

На #ШколіДемократії у Львові знову мали честь послухати Наталья Онищенко. Цього разу про громадянське суспільство та його мораль.

Анархісти вірили, що можна жити без держави. Деякі з них як Кропоткін були такими крутими, що заради участі в похоронах тимчасово випустили купу людей з тюрми. Дискусії про взаємодію і співвідношення між державою і суспільством тривають століттями. Як і про партнерство / конфлікт між ними.

Для побудови громадянського суспільства (активного зрілого та відповідального як це передбачено в указі президента) необхідні соціальне партнерство, здоровоглузда конкуренція, середній клас, вищість моралі над законом (законом спеціалізованим, диференційованим, недискримінаційним). В нас з тим все погано. Підвіконна демократія. Громадянське суспільство не може існувати без розвиток соціальних та державних інституцій.

Що має давати громадянське суспільство? Створювати середовище, де соціалізується особа. Захищати особу від надмірного втручання держави. Репрезентувати вимоги суспільства. Воно має прагнути до реалізації права на належне урядування, що включає підзвітність, прозорість, належне реагування, ефективність та результативність, врахування інтересів, рівні умови, домінування принципу верховенства права.

Людина у громадянському суспільстві. Геракліт казав, що людина – це істота, що уособлює буття. Сократ і Латогор, що людина – це міра усіх речей. Арістотель казав про істоту політичну, Відродження про людину з чеснотами, Новий час про людину з розумом, Ніцше про людину як білобрису бестію, що прагне влади.

Дискусійні питання. Хто є членом громадянського суспільства? Хтось організований чи будь-хто? А як щодо смертної кари, евтаназії, канібалізму, узаконення в окремих країнах інцестів та педофілії? Дискутувати є про що. Особливо якщо б довелось вирішувати конкретні кейси через присяжних.

Реформа Prozorro.Продажі

Дуже важлива, але поки малопомітна реформа – це Prozorro.Продажі. Якщо Prozorro сконцентровано на мінімізації витрат у державних закупівлях, то ця система заснована на максимізації прибутків від продажу державного майна чи майна міст. За 2017 рік обсяг продажів склав 6,5 мільярдів гривень.

Можна помітити переваги системи, законодавчу базу (зараз проект модерує не держава, а Transparency International), рейтинг міст (серед лідерів Маріуполь, Покров та Вінниця), успішні кейси (металобрухт, оренда, ярмарки, вагони, реклама, МАФи), можливості для громадськості, процедуру приєднання міст до проекту, рекомендації щодо реєстру комунального майна (Тернопільський досвід). Вигоди системи для муніципалітетів очевидні.

У Львові поки що підписаний лише декларативний меморандум і проведено лише 13 торгів. Необхідна нормативна база надана міській раді, але досі не прийнята. Тому Львів займає у рейтингу лише 8-е місце. Лідер-Маріуполь, до прикладу, підключив до системи і КП, і ЦНАПи і навчальні заклади. Загалом активними в проекті є поки 10 міст, а обласні ради та ОТГ пасивні. Дуже важливо поширювати інформацію і тиснути на місцеві органи влади для якнайширшого впровадження системи.

Потреба дерадянизації та деросієзації

В’ятрович заявляє, що в Україні декомунізація фактично завершена. Вважаю її важливою і необхідною реформою, але вона є лише першою сходинкою до наступних двох. Мова про дерадянизацію та деросієзацію.

По-перше, варто почати активно відправляти у минуле «Радянський Союз». Тут мова і про патерналізм, і про «совок», і про ностальгію. Старі практики, мислення, погляди і смаки мають бути відправлені на «смітник» історії, бо це спрут, що тягне свідомість українців у старий світ, який глобально вже помер. Потрібно почати будувати новий український світогляд та парадигми.

По-друге, варто визначитись з новою політикою до Росії та усього російського. Не можна фрагментарно вирішувати дилеми з російською мовою та пропагандою, з каплицями УПЦ МП, з російськими бізнесами та українськими заробітчанами у РФ. До агресора ставлення має бути як до агресора, а до війни як до війни. Похідним від сприйняття РФ як ворога та агресора є сприйняття як ворожих усіх її продуктів: від товарів до культури. Мова не лише про припинення торгівлі, введення візового режиму, але й про суттєве скорочення всього, що асоціюється з агресором. Можливо це рішення має бути прийняте назавжди, а можливо тимчасово, але Україна має бути очищена від «Росії». Це також означає, що паралельно потрібно нарешті сформувати провідну роль української мови, культури та філософії в Україні.

Зовнішня політика

Слабкість і корумпованість як основа вразливості

Слабкість держави і корумпованість влади роблять усіх нас вразливими перед зовнішніми загрозами. І це видно не лише через безчинства і псевдовибори РФ на Донбасі та в Криму, блокування співпраці Україна-НАТО Угорщиною через «мовний закон», антиукраїнські закони і заяви від польських посадовців (у останній Прем’єр Польщі Моравецький поставив в один ряд Гітлера, Гіммлера і гетьмана Хмельницького). Мене стурбувала інша новина: «Росіянин намагався продати розвідці США компромат на Трампа». Корумпованість нашої влади означає наявність неймовірної кількості компромату і очевидно що ним на владу можуть у кращому випадку тиснути партнери з США та ЄС, а в гіршому з РФ. Слабкість держави і корумпованість влади пов’язані, бо корупційний компромат може бути «містком» через який суверенітет держави переходить в управління зовнішніх гравців.

Мир з агресором неможливий

Російський агресор не збирається відступати. Мир з агресором в сучасних умовах можливий лише за рахунок ключових інтересів України і це неприйнятно. Будь-яка формула в таких умовах від миротворців до антидержавного Мінська (який РФ не виконала абсолютно) – це спроби поставити нашу країну на коліна. Такі ідеї мають бути викинуті за смітник разом з Лукашенком і його «мінським майданчиком». Єдиний шлях – це відтягування будь-яких рішень і реальне посилення міжнародних санкцій та українських санкцій на найбільш чутливі інтереси Путіна та Ко. За триваючу агресію на Донбасі та геноцид в окупованому Криму, за відпрацювання запуску крилатих ракет та кібератаки з РФ, за втручання РФ в американські вибори. «Кремлівського списку» мало, бо він має перерости у реальний економічний «удар» по гопоті при владі Росії. Секторальні санкції мають стати глибшими. Втомився від доповідей як от остання від Міжнародного інституту стратегічних досліджень, де Росія названа головною загрозою безпеці Східної Європи. Пора переходити від констатацій до реального тиску.

Одкровення у справі державної зради Януковича

Чергова порція цікавих свідчень у справі держзради Януковича: Путіна ледь не вбило перед окупацією Криму; РФ побоювалась опору України; вибори стали важливішими за Крим і Донбас; на Майдані чинну владу не підстрелили, бо пощастило; Турчинов збрехав у президентському зверненні.

1) Екс-депутат Державної думи Росії Ілля Пономарьов заявив: Рішення про анексію Криму було прийнято в ніч із 22-го на 23 лютого з ініціативи особисто Путіна. Більшість на нараді були проти прямої анексії Криму, говорили, що є апробований вже сценарій Південної Осетії. Але 22 лютого Путін мало не потрапив в авіакатастрофу в Сочі – у його вертольота була жорстка посадка, що він сприйняв як замах за участю іноземних спецслужб. У цей же день утік Янукович. Тому Путін вважав, що навколо змова.

“Те, що відбувалося в Криму не було якимось спонтанним рухом знизу, заснованим на якомусь страху міфічних бандерівців, а це було саме організоване захоплення території іншої країни”. “Тому фактично це було введення нових збройних сил на територію України і воно було здійснене до того, як Рада Федерації дала на це дозвіл. Відповідно до російського законодавства – це прямий злочин, який вчинило керівництво моєї країни. Це був акт агресії проти України”.

Доручення керувати анексією було дане двом людям: Шойгу та Суркову. Була дана команда Гіркіну силовим чином зібрати депутатів верховної ради Криму, щоб вони прийняли рішення про призначення референдуму.

Екс-перший заступник голови Держприкордонслужби Михайло Коваль заявив, що операцією по захопленню Криму керував російський генерал Олександр Галкін. За словами Коваля, літаки прибували з Ульяновська (31-повітрянодесантна бригада), з селища Череха Псковської області (104-й парашутно-десантний полк).

Пономарьов продовжував: “Чув неодноразово від представників Адміністрації президента РФ, що Україна надто слабка і не буде боротися за свої інтереси”, “вони боялися того, що Україна буде чинити опір анексії Криму, боялися, що ЗСУ в Криму відкриватимуть вогонь, але цього не відбувалося”. “Наскільки я знаю, там не лише Турчинов, а й багато інших членів РНБО виступали проти збройного опору, тим самим забезпечивши анексію півострова”. “Якби тоді чинився опір, то ні анексії Криму, ні подальшої війни на Донбасі не сталося б”.

Так званий продаж облігацій був “класичною інсайдерською угодою”, яка дозволила збагатитися старшому синові Януковича Олександру. Це було зроблено, щоб схилити Януковича “до правильного політичного рішення”. Олександр згодом фінансував початковий етап конфлікту на Донбасі і створення незаконних збройних формувань.

Під час засідання Ради Федерацій у 2014 році ніхто з тих, хто брав участь, не бачили листа Януковича. У лист він «просить застосувати війська на території України для захисту громадян України». Це був спосіб легітимувати агресію.

2) Секретар РНБО, колишній в.о.президента Олександр Турчинов розповів, що мав готовий указ про введення воєнного стану в Україні, але його не підтримала Верховна Рада, щоб не блокувати вибори. Право на застосування зброї дає оголошення війни. “У той же час багато політичних лідерів того часу вони також розуміли, що російська агресія може затягнутися на довгий час. І в них були, мабуть, підстави вважати, що ведення воєнного стану, який призупиняє проведення виборів, призведе до того, що в мене буде необмежена влада і необмежений час. Тому за це рішення проголосував лише я один на РНБО”. “Тому, коли почалась війна на Донбасі, я змушений був знайти формат у вигляді проведення АТО, щоб без оголошення воєнного стану боротися з агресією”.

“Я не давав команду нікому ліквідовувати, чи стріляти, чи ще щось робити, що загрожувало життю Януковича”. “Щоб бути президентом України, треба діяти за Конституцією і за українськими законами. Людина, яка вбиває свій народ, не може бути президентом країни”. На питання, чому ніхто із представників нинішньої влади, які були на Майдані, не постраждали від дій силовиків чи від кулі, а поранення отримували тільки звичайні громадяни, він відповів: “пощастило”.

Навесні 2014 року голова СБУ Валентин Наливайченко Турчинову дві невдалі кандидатури на посаду свого першого заступника – керівника антитерористичного центру. За його словами Наливайченко вніс на посаду голови АТЦ кандидатуру бізнесмена Сергія Бондарчука, який зараз переховується від правосуддя за кордоном. Турчинов розповів також, що після цього він запропонував на посаду Віталія Циганка. “Коли почалася АТО під Слов’янськом, бійці спецпідрозділу “Альфа” на чолі з Циганком, намагаючись нейтралізувати російських бойовиків Гіркіна, потрапили під шквальний вогонь і розбіглись”.

Турчинов пояснив також, чому не віддав наказ провести АТО для деокупації Криму. За його словами, СБУ не могла провести таку операцію, тому що 90% служби зрадили Україну, перейшовши на бік окупанта. В міліції тоді було навіть більше зрадників – 99%. Якби дійсно були герої, “які заявляли, що вони щось там хотіли рятувати”, то “я б їх першими відправив на чолі з тим, хто готовий воювати, у Крим”, але їх насправді тоді не було. Турчинов заявив, що публічно сказав неправду про наявність бойових підрозділів в Україні, які зможуть відстояти Крим, аби не сіяти “хаос та паніку”. “Головне завдання було – сформувати ефективну коаліцію, негайно сформувати новий уряд”.

Турчинов розповів, що коли зранку 27 лютого спецназ РФ захопив адміністративні будівлі в Криму, він дав наказ керівникам внутрішніх військ, які базували там – оточити парламент і Кабмін АРК, підготувати відбиття цих будівель і провести операцію. “Під тиском агресивно налаштованих цивільних людей вони не змогли виконати завдання і змушені були розійтись”.”Мобілізація була оголошена лише 17 березня.. Чому? Тому що не було зброї – озброїти нових військових, одягу – одягнути, резервів, щоб харчувати”. Також був страх за життя жінок та дітей, якими прикривались казаки та інші “зелені чоловічки”. “Я переговорив з паном Наришкіним. Наришкін почав погрожувати, що у випадку загибелі російськомовних громадян, вони мають потенціал, здатний знищити і нову українську владу і фактично йшлося про вторгнення РФ в Україну”.

За крок до поразки у мовно-освітньому спорі

Україна офіційно збирається визнати свою поразку в контексті мовної статті закону про освіту. Надували щоки, що захистимо державну мову, а в результаті прогнулись під тиском угорських маніпулянтів та сепаратистів. Стаття запрацює з 2023 року з правом меншин самим регулювати години викладання мов. Слабка влада – це слабкі рішення з поступками національними інтересами.