Автор – Роговик Олексій, голова Free Voice Information Analysis Center

Джерело: site.ua

фото Георгія Ключника

фото Георгія Ключника

Внутрішня політика

Вакарчук розпочинає розігрувати «сценарій Макрона»

Як розуміти опубліковане звернення Святослава Вакарчука? По-перше, він повноцінно виходить у публічний політичний простір, бо не може дозволити собі суцільне перебування у тіні. Залишити людей з їх здогадками та фантазіями щодо себе – це починати програвати потенційну політичну конкуренцію через мовчання. Він мусив зреагувати на останню соціологію та чутки, щоб не втрачати довіру.

По-друге, він залишає за собою право на маневр. З однієї сторони він оприлюднює частину своєї потенційної передвиборчої програми. У цьому присутня мінімальна нота надії, бо він припускає можливість її виконання кимось іншим, а, отже, свій неприхід в політику. З іншої сторони він розуміє, що ці здебільшого хороші і правильні пункти не будуть, або навряд будуть виконані теперішньої владою. Саме це він може зробити причиною потенційного висунення в президенти України. Тоді в такого висунення буде політична логіка.

По-третє, думаю, що політична тактика, яку міг обрав Вакарчук, і яка єдино можлива для нього, схожа до тактики новообраного президента Франції Еммануеля Макрона. Тактика проста: виграти президентські вибори самостійно оголосивши про свої амбіції у останній момент, потім швидко створити партію і з нею йти на парламентські вибори. А інший сценарій і не спрацює.

По-четверте, ті, хто сьогодні і в наступні дні буде пробувати шукати якісь «чорні дрібнички» щодо Вакарчука мало чим відрізняються від стандартних порохоботів. Необгрунтовано критикувати чи просто висміювати нове і ніким не спробуване можуть або прихильники інших зіпсованих страв, або люди, що мають сумнівний політичний смак. Їм не засмакує нічого. Прийде час і він заслужить на право та честь бути критикованим, але поки такий час не настав. Час на розчарування завжди є. На даний момент здорова політична альтернатива потрібна і діяти проти цієї альтернативи – це виступати на стороні тих, хто хоче систему зберегти.

По-п’яте, усі хто апелюватиме до того, що він музикант, фізик, «зелений» і без досвіду – це люди з сумнівною гідністю. Маєте реальні і предметні аргументи чи викривальні факти – то прошу у студію. А дискримінувати людей за сферою професійних знань, родом занять – це у 21 столітті не лише ознака застарілості мислення, але й ознака низької культури.

І по-шосте, основні тези і вимоги Вакарчука рамкові. Він не мав розкривати всі карти, не мав пропонувати щось детальніше. Українці у душі всі великі стратеги з великими планом для країни, а тому кожен знайде з чим не погодитись і до чого вчепитись. Та те, що потрібен антикорупційний суд, нове виборче законодавство і склад ЦВК, реформа державної служби та силових органів, приватизація і «звуження» держави, прозорість і відповідальність політики, визначення «меж дозволено» очевидно. І добре, що він зазначив, що жоден месія нас не врятує, і що кожен має брати на себе частку відповідальності. Тому те, що ще один громадянин почав позиціонувати себе більш активно – це хороша новина. А що з того вийде ще побачимо.

Свобода та активність злочинців в Україні

Чи є життя після корупційного злочину в Україні? Ще й яка. «Бурштиновий махінатор» Розенблат не тільки активно голосує у парламенті, бере участь у телеефірах, але й встиг подати 3 позови проти НАБУ. А суд йому ще й дозволив вільно пересуватися Україною.

Чи працюють державні підприємства з «корупційними фірмами»? Аякже. «Укрзалізниця» платить фігуранту «паливної» справу «Трейд Коммодіті» навіть після викриттів НАБУ.

Чи можна тримати українців за дурнів і почувати себе спокійно? Однозначно. Це засвідчили результатів перевірки е-декларації Ляшка, у яких не виявлено порушень ані у 3 виграшах лотерей, ані незадекларовані автівки чи мільйонні будинки, ані статус «рухомого майна» Ахметова.

Зате за Димінського взялись швидко і чітко. Звичайно ж, лише після того як він відмовив депутату БПП Загорію передати опозиційний телеканал ZIK «в управління» на 3 роки. Не є експертом-кримінологом, але здається, що за кермом був таки Димінський. Та інша справа в тому, що як і писав, інцидент використовують, щоб прибрати до рук незручний телеканал.

Вибіркове е-перевіряння

Що може бути гірше він публічних заяв, що не мають жодного зв’язку з логікою? Це спроба закріпити ці заяви у формі закону. Співробітники силових органів та військових прокуратур не мають, на думку влади і того ж Луценка, заповнювати е-декларації, а таємні агенти НАБУ мають. З нового року думаю НАЗК точно запрацює. Буде активно перевіряти е-декларації антикорупційних активістів, таємних агентів НАБУ та опозиційних політиків. Чиновники ж у нас усі чесні і не потребують перевірок на думку «режиму третього тисячоліття».

Антикорупційний тиждень на Школі демократії у Львові

Минулий тиждень на #ШколіДемократії у Львові став антикорупційним. Про ключові та передові практики розповідали Мирослав Сімка, Yuriy Kuzko, Oleksandra Gubytska, Юрій Танасійчук, Гюнель Бабакішієва та Богдан Малиняк.

Декілька важливих позицій:

- довгобуди як і довгі реформи – це простір для корупції. Питання корупції стосується питання загальної культури (той хто займає чуже місце в театрі схильний корупційно нехтувати інтересами інших людей).

- е-декларування антикорупційних активістів скасовано не буде і не буде замінене на посилення звітності ГО.

- корупція на виборчих комісіях складає грандіозні масштаби. У 2012 році лише у одній ОВК приблизно вдавалось відмивати на канцтоварах, транспорті та пальному, закупівлі дерева понад 600000 гривень (на друку бюлетнів – 100 тис., дереві 60 тис.). Лише на канцтоварах окремі «монополісти» могли заробити на 10 ДВК понад 4 мільйони гривень. Тому введення закупівель через Prozorro для цих процесів вкрай необхідне. Як і повторне використання окремих елементів та мінімізація витрат. Окрім того, звичайно, і далі присутні схеми з скупкою голосів (на одному столі однієї ДВК витрати складають понад 7000 грн). Тут вже потрібне і посилення кримінальної відповідальності та її реальність для порушників.

- бюджетні слухання, як і бюджетний контроль та звітування – є ключовими інструментами моніторингу бюджетних процесів. Втрати від неефективного використання коштів за останній роки складають понад 50 мільярдів. Хтось закуповує систему поливу газону для міськради за 10 мільйонів і, на щастя, поки ніхто не додумався «позолотити Ратушу».

- законодавство України про закупівлі регулює пороги, але не забороняє проведення торгів за меншими сумами, у допорогових закупівлях. Саме тому Виконком ЛМР прийняв відповідне рішення №13 від 13 січня 2016 року, а сесія ЛОР та голова ЛОДА від 1 червня 2016 року. Актуальний виклик – це подальшення зниження порогів для проведення торгів. Відповідне рішення для судів може прийняти і Державне судова адміністрація. Як уникають торгів на даний момент? По-перше, у монополізованих галузях (зокрема, тепло, водо та електропостачання Львова). По-друге, через подолання наслідків екологічних ситуацій (як виявилось швидке добудовування школи перед приїздом президента теж у практиці такою вважається). По-третє, штучне «вбивання» торгів. А з останнього ще й під лозунгом «Купуй українське».

- щодо окремих кейсів Львівщини окремі експерти зійшлись на тому, що є корупційним правопорушенням а) як отримання 90% знижки для чиновника на чартерний переліт від приватної компанії, що виграє тендери на будівництво доріг, б) як голосування у Виконкому щодо містобудівних умов та обмежень особи і заступника міського голови з питань містобудування, що має сімейний містобудівний бізнес, в) так і отримання подарунка керівником від підлеглоглого у системі освіти (деканом на ДН від викладачів чи керівником департаменту освіту від керівників навчальних закладів).

«Правопохоронне» провалля

Що таке «справедлива» правоохоронна система? Це коли лише через 4 дні після акції «Автомайдану» під будинком Луценка вони починають отримувати повістки на допити у кримінальному провадженні щодо “закидання яйцями” Барни. Зате от «стрілок» Пашинський їх чомусь не цікавить. Пройшов аж рік і Печерський суд змушений своїм рішенням заставляти Генеральну прокуратуру відновити розслідування щодо Пашинського. Різниця між цими 4 днями і одним роком спокою Пашинського – це і є провалля між тою правопохоронкою, яку ми маємо, і реформованою правоохоронною системою, про яку можемо лише мріяти.

Підозріле рішення Печерського суду у справі Саакашвілі

Можливі лише три причини вчорашнього рішення суду щодо Саакашвілі: По-перше, влада наклала від страху у штанці перед потенційними протестами і вирішила з «наповненими» штанцями спостерігати, що буде далі. Сказати А і не сказати Б – це черговий вияв слабкості Банкової. По-друге, влада усвідомила, що висунені нею звинувачення настільки взаємосуперечливі, абсурдні і фейкові, що непрофесійна прокуратура нездатна склеїти з того хоч щось, що схоже на реальне звинувачення. Вчорашнє судилище яскравий тому доказ. По-третє, у якійсь з гілок влади є потаємні «доброзичливці» до колишнього президента Грузії. Цікаво і більше дізнатись про цю суддю. P.S. У будь-якому випадку у відставку мають негайно бути відправлені усі ті, що протягом останніх днів створювали і покривали це огидне шоу. Цей антиконституційний та антиправовий маразм має отримати належну оцінку, бо все це завдає нищівного удару по міжнародному авторитету України та до «плінтуса» опускає повагу до державних інститутів. І першим у відставку має бути відправлений «юрист третього тисячоліття» Юрій Луценко, що вже давно встиг стати ганьбою і мемом українського беззаконня.

Провокація замість процесу, симуляції замість інститутів

Найбільша помилка в оцінці гібридної внутрішньої політики України 2017 – це спроби робити грубі передчасні висновки. Вже мало вивести якесь загальне розуміння процесів, бо вся суть знаходиться у деталях. Ми повинні визнати, що як умовні влада, так і опозиція не є цілісними організмами, а суперечність їх інтересів мало чим поступається взаємній переплетеності цих інтересів. Межі і грані між ними, на жаль, стерлись і це означає присутність політичної дифузії. Саме наслідком такої дифузії і є взаємосуперечливі заяви та дії. У результаті дискредитуються не лише інститути держави та влади, але й інститут опозиції та протесту. Так політичний процес підміняється політичними провокаціями усіх сторін, а інститути технологічними симуляціями. Так виграють провідні політики і програють національні інтереси.

Останні «успіхи» «юриста третього тисячоліття» Луценка

«Права рука» Черновецького Лесик Довгий вже майже не винен у земельних махінаціях; екс-ректор Національного університету державної податкової служби Петро Мельник, що відомий своїми «виставами» у суді та втечею, судом визнаний невинним; прокуратура закрила кримінальне провадження щодо колишнього глави Донецької ОДА Андрія Шишацького, підозрюваного в діяльності так званої “ДНР”. Зате прокуратура через 3 роки після вчинення ніби-то якихось дій вирішила відкрити справу проти одеського активіста та патріота Сергія Стерненка за збут наркотиків. Не дивно, що з ГПУ зняли табличку «честь і гідність». Не може так брехати суспільству чоловік «жінки третього тисячоліття».

Підміна тюрми для Медведчука

Що означає «половинчасті реформи»? Це коли у національних інтересах народу та державу посадити Медведчука до тюрми за його злочини. А в реальності він «офіційний представник України». І замість Медведчука нам у якості кістки кидають затримання його соратника у Харківській області Лесика. А Медведчук тим часом через Перечерський суд зобов’язує Нацполіцію відкрити кримінальне провадження проти «Радіо Свобода» та програми «Схеми». «Половинчасті реформи» – це повноцінні злочини.

«Кіборги» як реальна перемога для України

Стрічка Ахтема Сеітаблаєва “Кіборги” встановила новий рекод для національних фільмів у вітчизняному прокаті за касовими зборами. У перший вікенд фільм зібрав понад 8 мільйонів гривень. І справа не в обсягах зборів, а в тому, що українці після цього фільму мають дещо змінитись. Підтримайте кінематограф, що впевнено встає з колін. Підтримайте українську армію, що стримує ворога на Донбасі. Проведіть переоцінку власних ставлень.

Зовнішня політика

Шизофренія і цинізм Путіна

Основні позиції Путіна на прес-конференції в контексті України: по-перше, брехня, брехня і ще раз брехня («нас там нет», про Київську русь, «єдиний народ», «вхід» України до складу імперії у 1654 р., щодо передачі Криму Україні ніби-то з «порушеннями»), по-друге, страх перед опозицією і політичною альтернативою (було помітно в контексті запитання Собчак і відсиланні до «нестабільності» в Україні), по-третє, втрачені надії щодо «дружби» з Трампом, що так і не відбулась (в контексті відповідей щодо переговорів з приводу Донбасу), по-четверте, відчуття образи на «розлучення» з Україною (помітно у відповіді на питання щодо останній акцій протесту в Україні), по-п’яте, конкретика: Путін за миротворців на усій території Донбасу за умови погодження місії з «ЛДНР», за «особливий статус Донбасу», за обмін полоненими із участю Медведчука. P.S. Легка шизофренія, тупа переконаність у власній правоті та кривавий цинізм.

«Кришка» для «каструлі» польсько-українських відносин

Бурхливу «каструлю» українсько-польських відносин тимчасово накрили «кришкою». Дуже добре, що зустріч на найвищому рівні відбулась, бо вона може стати мінімальною гарантією стабілізації відносин. Поруч з тим, політичні фактори далі створюватимуть ризик дестабілізації і все залежатиме лише від прогресу в дражливих питаннях. За результатами зустрічі президентів України та Польщі домовились а) скоротити «чорні списки нев’їздних», б) про створення міністерської комісії для вирішення історичних конфліктів між двома країнами, питання ексгумації та відновлення пам’ятників. Від нас у комісії буде міністр асоціальної політики Розенко (професіонал у вирішення історичних конфліктів певно), в) про підтримку ініціативи щодо введення миротворчої місії на всій території Донбасу, г) про запровадження спільного митного контролю на кордоні.

Бідний і багатостраждальний Близький Схід

Тільки перейшли переломні моменти у поступовій перемозі над Ісламською державою та захопили їх столицю Ракку, було заявлено про перемогу над ІД в Іраку. І одразу Трамп кидає «сірник» у цю небезпечну вибухову суміш шляхом визнання Єрусалиму столицею Ізраїлю. Вперше за останні роки усі 14 держав-членів РБ ООН засуджують позицію США, включно з британцями та іншими європейцями. Засуджують позицію США і у Лізі арабських держав. Відверто однобоке і непродумане рішення. Єрусалим має міжнародний статус, що спричинений складними історичними та релігійними обставинами. Рішення США стає «занозою» для і так складного та малоперспективного процесу близькосхідного мирного врегулювання. І останні заворушення та радикалізація заяв держав регіону свідчать про те, що відбуватимуться великі «політичні танці» на «старих ранах». А шанси на загоєння стали ще меншими.