Автор – Міхельс Дж., переклала з німецької Ковальчук Ю., перекладач Free Voice IAC

Джерело: Deutsche Welle 

Зауваження Дональда Трампа щодо економічної політики були досі лише нечіткими та суперечливими. Чи знайде він тепер як новий коронований кандидат республіканців у президенти економічно-політичний напрям?

www.dw.com

www.dw.com

Трамп привернув до себе всю увагу у “Republican National Convention” і може тепер, після своєї заявки на президентське крісло, цілком сконцентруватися на демократичному опоненті Хілларі Клінтон. Економісти, політики та підприємці напружено очікують, чи зможуть вони знайти якісь вказівки на те, яку економічну політику вестиме цей кандидат.

Рейтингове агентство “Moody’s” підрахувало, що заявлені реформи, якби їх можна було реалізувати, коштували б 3,5 мільйонів робочих місць. Це призвело би до «довготривалої рецесії» в Америці.

Як правило, конгрес запевняє, що передвиборчі обіцянки дуже рідко переростають в закони. Американський президент користується значною автономією також в деяких економічно-політичних питаннях, таких, як, наприклад, угоди про вільну торгівлю, які як і для прихильників Трампа, так і для його противників є важливим питанням.

Економічні та фінансово-політичні теми на виборах у США відіграють велику роль. Тому перспективи Трампа на президентство залежать великою мірою від того, які відповіді він пропонує у цих сферах. Ось короткий огляд того, що він уже пообіцяв:

Міжнародна торгівля

Трамп багаторазово сприяв протекціонізму. Він дорікав неодноразово північноамериканському договору про зону вільної торгівлі, бо через нього в США зменшилася кількість робочих місць. Тихоокеанський договір про вільну торгівлю ТПП є, на думку Трампа, «жахливим договором» для країни. Він повідомив, що обидва договори будуть анульовані. Загалом очікується, що переговори стосовно вільної торгівлі між США та ЄС, які зайшли в глухий кут, будуть налагоджені.

Замість того, щоб руйнувати торгові бар’єри, Трамп сподівається знову їх відбудовувати. Тут найбільш агресивно він звертається до Китаю і  хоче впровадити захисні митні тарифи для китайських товарів.

Німецькі компанії також мають приводи для занепокоєння. На загальну дію найбільшої економіки у світі впливає той факт, що США є найбільшим покупцем  продукції «Made in Germany». У 2015 році США імпортували товарів на суму 125 млрд доларів (що складає 114 млрд євро) з Німеччини. Багато німецьких експертів побоюються, що перемога Трампа на виборах у листопаді може викликати другий великий економічний шок після «Брексіту» в цьому році.

Ларрі Саммерс, фінансовий міністр в уряді Білла Клінтона та колишній директор національної економічної ради при уряді Обами, застерігає: «Якщо Трамп зробить половину з того, що він оголосив, він розпалить найбільшу торговельну війну з часів Великої депресії».

Заборгованості та податки

Ставлення до податків є, як правило, одним із основних критеріїв розрізнення між кандидатами на президентських виборах у США. Тут Трамп  також не висловив чітко свої погляди. Спочатку він хотів знизити податки для всіх американців, як він сказав у вересні минулого року. Від цього найбільший прибуток отримали б найзаможніші: їхнє податкове навантаження  знизилося б із 40-ка відсотків до 25-ти.

Пізніше Трамп відмовився від цієї заяви і виявив бажання навіть підвищити податки для багатих американців. Це було очевидним порушенням політичної догми: протягом десятиліть республіканська партія відмовляється від збільшення податків у всіх відношеннях. Тим не менш, він хоче зменшити податки для середнього класу та підприємств.

Так само незрозумілим було його бажання збільшити мінімальну заробітну плату в США. Важливе питання завдяки вимогам, які привертають усе більше уваги – збільшити мінімальну заробітну плату в країні більше, ніж у два рази – із 7,25 доларів США до 15. Проте він додав, що в цьому питанні він краще залишить право вибору федеративним землям, ніж дозволить федеральному уряду здійснити підвищення.

До того ж, він думав про нові переговори з кредиторами, щоб реструктурувати високі заборгованості країни у випадку, якщо економіка країни зазнає краху. А це шлях, який може негативно вплинути на кредитоспроможність уряду.

Імміграція

Найбільш руйнівним у всіх відношеннях був анонс Трампа побудувати вздовж американсько-мексиканського кордону стіну та депортувати більш ніж 9 млн нелегальних іммігрантів, які проживають  у США. Депортація мала б драматичні та далекосяжні наслідки для економіки, що вже й казати про величезні соціальні витрати.

Якби до цього дійшло, то США були б позбавлені великої групи населення – людей, які сплачують податки, є споживачами та робочою силою. За даними, до семи мільйонів нелегальних іммігрантів є частиною американського робочого ринку. Вони беруть на себе роботу, яку решта населення не може виконувати. Таким чином, сплачуючи податки, вони роблять свій внесок у дохід держави. Багато економістів очікують зниження американської економічної потужності, якщо ці імміграційні обмеження вступлять у силу.

Енергія

Зрештою, Трамп прагне сприяти традиційним, а не регенеративним джерелам енергії. Він оточений співробітниками, які скептично налаштовані до зміни клімату, і повинен обдумати рішення про призначення нафтового магната Гарольда Гамма з Оклахоми своїм радником з питань енергетики. Гамм здобув у минулому десятилітті значний статок завдяки добуванню нафти суперечливим методом ректифікації.

З огляду на загальне несприйняття, яке викликали необдумані заяви Трампа, здається неясним, чи залишиться він на шляху, який обрав на республіканських передвиборах.

З іншого боку, його політичне зростання є, без сумніву, результатом популістської позиції. Економічна еліта не повинна просто чекати, поки він відмовиться від усього, чого досі так успішно добивався у своїй кампанії.

Урешті-решт, американський президент Дональд Трамп, який залишається при своїх попередніх заявах, тільки збільшить невизначеність, що завдасть величезної шкоди американській та світовій економіці в цілому.