Автор – Соцька Є., аналітик Free Voice IAC

http://regnum.ru

http://regnum.ru

Глава нижньої палати бразильського Конгресу Едуарду Кунья заявив, що прийняв ініціативу опозиції запустити процедуру імпічменту щодо президента Бразилії Ділми Русеф, передає Reuters.

Уперше запит від опозиційних партій Бразилії надійшов ще у вересні, проте тільки тепер спікер нижньої палати погодився дати йому хід. Противники Русеф звинувачують її у створенні чорної каси в ході виборчої кампанії 2014 року і фальсифікації даних державної статистики, які в період виборів повинні були представити результати її керівництва країною в кращому світлі. У жовтні Рахункова палата Бразилії прийшла до висновку, що президент порушила закон у ході підготовки бюджету на наступний рік, давши згоду на покриття дефіцитних статей бюджету за рахунок позик, які держава брала у підконтрольних їй же компаній. Президент Бразилії тоді звинуватила опозицію в спробі державного перевороту і створенні атмосфери ненависті в країні.

На звістки про початок процедури імпічменту Русеф відреагувала різко: «Мене обурило рішення голови палати депутатів дати хід вимозі щодо позбавлення мандата, яким бразильський народ наділив мене демократичним чином», – заявила президент в короткому телевізійному зверненні до нації.

До Верховного суду була подана апелеція проти процедури імпічменту президента її прихильниками, які представляють правлячу Партію трудящих. Верховний суд Бразилії призупинив дію спеціальної комісії Конгресу, яка займалася процедурою імпічменту президента Джилми Руссефф. Цей крок заморожує процес до 16 грудня, коли суд збереться на засідання у повному складі. Та потенціний збір в конгресі спеціального комітету членів-представників усіх партій, який має оцінити істотність звинувачень на адресу Руссеф,  відкидати поки зарано.

Для схвалення імпічменту, супротивникам Русеф необхідно заручитися підтримкою двох третин ( або 342) голосів палати. У разі схвалення процедури в наступні 180 днів президент повинна постати перед сенатом, який буде виконувати суддівські функції. На час процесу вона буде відсторонена від влади, а її повноваження будуть передані віце-президенту Мішелу Темеру.

Експерти вважають, що думку про неефективність Русеф поділяють далеко не всі бразильці, але країні заважає сильна корупція – родова хвороба португальських колоній. Бразильський середній клас обурює рецесія в економіці і падіння рівня життя. За підсумками третього кварталу, економіка Бразилії скоротилася на 1,7%. Таким чином, країна заглибилася у найгіршу рецесію за чверть століття. Витрати домогосподарств скоротилися на півтора відсотка, обсяг інвестицій впав удесятеро нижче, безробіття сягнуло шестирічного максимуму, а споживчі ціни зросли на 10% за рік.

Крім того, у країни складні відносини з США, які не зацікавлені в незалежній зовнішній політиці Бразилії. Така ставка у тому числі стосується і акценті на бразильські компанії, а не американські монополії. У результаті, уряд Русеф небезпечно балансує між відносинами з США як з найбільшим торговим партнером і власними інтересами як країни групи БРІКС.

У серпні понад 400 тисяч людей протестували проти політики Русеф. Десятки тисяч протестувальників вийшли на вулиці бразильських міст з вимогою імпічменту президента. Демонстранти, багато з яких були одягнені в кольори бразильського прапора, говорили, що авторитет Руссеф затьмарений корупційним скандалом навколо державного нафтового гіганта – компанії Petrobras.

Як вважають слідчі, що почали операцію «Автомийка», на відкатах, хабарах і операціях з відмивання грошей керівництво компанії одержало не менше $3800000000, які потім частково були розподілені між членами уряду, парламентарями та партійними босами, що забезпечували політичне прикриття злочинних схем.

Справа про корупцію в Petrobras торкнулася всього політичногго класу Бразилії: тільки в нижній палаті кримінальні звинувачення пред’явлені 34 депутатам, і соратники президента не стали винятком. У квітні був заарештований головний скарбник її партії Жуан Ваккарі Нету. У серпні звинувачення в отриманні відкатів від угод з Petrobras на суму $ 5 млн були пред’явлені і Кунье, який поки залишається на волі (для арешту необхідне відповідне рішення палати).

Сама Русеф у 2003-2010 роках очолювала раду директорів Petrobras і, як вважають її противники, не могла не знати про прийняті у ньому практики «комісійних» правочинів. Рейтинг підтримки Руссефф всього через рік після переобрання на другий термін не перевищує 10%.

За іронією долі, Ділма Руссеф можливо і не пов’язана ні з якими злочинами щодо компанії  Petrobras, у той час, як головного “архітектора” імпічменту Едуарду Кунью, голову нижньої палати бразильського Конгресу, звинувачено в отриманні хабарів у вигляді мільйонів доларів. Також зазначається, що Кунья використовує процедуру імпічменту як спосіб помститися уряду та спробу продовжити його власний вплив на політичне життя Бразилії.

У ці дні рада з етики бразильського парламенту приступила до розгляду запиту, що вимагає позбавити Кунью депутатського мандата. Група опозиційних депутатів звинувачує спікера в порушенні парламентської етики. Сталося це після того, як прокуратура Швейцарії заблокувала кілька банківських рахунків, відкритих на ім’я Куньї і членів його родини. Правоохоронні органи не виключають, що заарештовані кошти могли бути отримані шляхом використання злочинних схем. Сам Кунья стверджує, що став жертвою переслідування з політичних мотивів.

Незважаючи на тиск, президент, швидше за все, збереже крісло, так як її прихильники контролюють більшість місць у парламенті. В уряді заявляють, що президента підтримують вже 140 депутатів, і необхідно набрати ще 30 голосів, щоб заблокувати процес імпічменту.

Сама Русеф зацікавлена, щоб процедура голосування по імпічменту пройшла в січні на спеціальній сесії нижньої палати. У цей час більшість бразильців буде перебувати у відпустках з нагоди знаменитого карнавалу, і скандальне питання може бути практично непоміченим. Русеф чекають важкі часи, про імпічмент інтенсивно говорять в парламенті. Але навіть якщо процедуру буде запущено, то, як мінімум,  ще на півроку складної боротьби, і не можна сказати, що вона точно призведе до відставки президента.