Автор – Посполіта В., аналітик ІАС.

13 квітня українська служба Бі-Бі-Сі повідомила про перемогу ультраправої угорської партії «Йоббік» на останніх довиборах до парламенту в одномандатному виборчому окрузі. Причому зробила вона це вперше. Про що може свідчити таке стрімке посилення позицій відносно молодої політичної сили? Як це може вплинути на Україну?

http://lenta.ru/

http://lenta.ru/

Партія «Йоббік» відома завдяки своєму радикалізму й ідеології та описує себе як «принципову, консервативну та радикально-християнську». Основною своєю метою вона визначає «захист угорських цінностей та інтересів».  Вона заперечує глобальний капіталізм, європейську інтеграцію та є антисемітською. Партія зазнала гострої критики з боку іноземних  ЗМІ й провідних експертів та  асоціюється в них з неонацизмом та неофашизмом. Тим не менш, це не завадило їй у 2010 р. на парламентських виборах набрати 16,67% голосів, і таким чином стати третьою за величиною політичною партією в Угорщині, а також пройти в Європарламент, не зважаючи на відкриту расову нетерпимість.

Таке стрімке укріплення позицій може викликати певне занепокоєння. Чого можна очікувати від серйозно налаштованих радикалів? За даними соцопитувань, опублікованих наприкінці минулого тижня, «Йоббік» уперше став другою за популярністю партією країни. Цими даними занепокоєні політологи. Очевидним є той факт, що ультраправі націоналісти продовжують набирати сильні позиції особливо в сільській місцевості, де багато людей схвалює їх антиромські та антиєврейські погляди. Для нинішнього прем’єр-міністра Віктора Обрана це має стати тривожним сигналом. Чим же зумовлена така популярність?

Причиною такого підйому «Йоббіка» є стрімка втрата позицій з боку правлячої партії «Фідес», котру очолює сам Орбан. Остання у свою чергу вже встигла втратити абсолютну більшість у парламенті  і ось уже другий раз поспіль зазнала поразки на виборах в округах. Така слабка підтримка пояснюється доволі непопулярною політикою, звинуваченням у корупції та відвертій проросійській зовнішній політиці її очільника. За словами самого голови партії «Йоббік»  Габора Вона, це зумовлено тим, що «в Угорщині відчувається прагнення до зміни уряду  і тепер з’явився спосіб цього досягти». Поруч з цим варто відзначити, що зростання рейтингів партії «Йоббік» є закономірною складовою більш широкої тенденції. Мова йде про загальне зростання популярності в Європі націоналістичних, радикальних і євроскептичних партій (зокрема, у Великобританії, Франції, Іспанії, Греції та інших). Постає питання: як вплине посилення ролі ультраправих на Україну?

На даний момент відносини між Угорщиною та Україною залишаються доволі складними. Офіційно Угорщина підтримує європейську інтеграцію України. Останнім часом її політика все більше стала набувати проросійського характеру. Безперечно, Угорщині невигідно підтримувати економічні санкції, так як це ставить під удар її домовленості з Росією одразу в декількох секторах енергетики. Будапешт практично на 80% залежить від постачання енергоносіїв з боку тієї ж Росії, що активно відображається на зовнішній політиці. Справа дійшла до того, що країна пішла проти єдиної позиції ЄС стосовно питання призупинення будівництва Росією газопроводу «Південний потік», який повинен був іти в обхід України. І як тут не згадати про «атомну угоду»? За умовами договору, російська компанія «Росатом» зобов’язалась збудувати два нових енергоблоки на  угорській АЕС «Пакш», беручи на себе 80% витрат, надавши кредит на 10 млрд. євро. Financial Times пише, що Єврокомісія фактично заблокувала цей контракт. Британська газета стверджує, що, за даними «трьох осіб, близьких до цієї справи», Єврокомісія підтримала відмову Євроатому затвердити пункт угоди «про використання ядерного палива виключно російського виробництва».

Як бачимо, уряд Угорщини  не любить керуватися вказівками з Брюсселя та Вашингтона, а його очільник частенько любить тішити своїми візитами Кремль. Аналізуючи договірно-правову базу в сфері енергетики, ми можемо побачити, що Будапешт пов’язаний практично «нерозривними узами» з Росією. Однак, усвідомлюючи всі ризики, а також під тиском ЄС, Будапешт не дозволяє собі відкрито голосувати за рішення, котрі б нашкодили Україні та які зіграли б на руку Москві. Поруч з цим, це не забороняє В. Обрану виступати з антиєвропейськими та націоналістичними гаслами в Будапешті та проєвропейськими гаслами в Брюсселі. Недарма цього «майстра гри подвійних стандартів» називають «троянським конем» Росії в Європейському Союзі.

А що ми можемо сказати про ультраправих? «Йоббік» відома не лише своєю проросійською, а й активною антиукраїнською позицією. Партія виступає за приєднання до складу Угорщини українського Закарпаття. Радикали обґрунтовують свою позицію тим, що український уряд постійно утискає права своїх нацменшин, зокрема угорців і русинів. Варто зазначити, що таку активну пропагандистську діяльність представники партії почали ще з 2010 р., аж доки окремим її діячам СБУ  заборонила в’їзд на територію України. Під впливом «Йоббіка» угорський уряд у травні 2014 року заявив, що Україна повинна забезпечити національну автономію угорцям Закарпаття на українській території, що закінчилось для угорського прем’єра скандалом. І хоча сепаратистський рух угорців та русинів доволі слабкий, у контексті «української кризи» він може набрати нових обертів. І це не дивно, адже праворадикали активно підтримують сепаратистів на Донбасі. Зокрема, представники «Йоббіка» були офіційними спостерігачами на псевдореферендумі в Криму та на виборах у «ЛНР» і «ДНР».

З посиленням впливу ультраправих очікувати на конструктивний діалог між урядами обох країн є доволі хибним заняттям. Перспектива єдиного курсу в ЄС від політичної сили, що виступає прихильником ліквідації ЄС, теж є маловірогідною. Ймовірнішим є те, що ми можемо отримати повернення в Угорщину авторитаризму з путінською моделлю управління, а в цьому контексті перспектива анексії Закарпаття видається не такою далекою від реальності. Доки в країні будуть відкрито діяти сили з антисемітськими та ксенофобськими настроями, доти не може бути мови про будь-які позитивні зрушення на нашу користь. Українцям залишається сподіватись на консолідовану політику ЄС і протести самих угорців, котрі не дозволятимуть того, щоб країна поступово скочувалась у минуле. Поки що навіть «троянський кінь» у якості Віктора Орбана є кращою альтернативою для України, ніж ультрарадикальний «Йоббік».