Автор – Гринюк М., аналітик ІАС

http://www.matthewaid.com/

http://www.matthewaid.com/

 Аналіз тижневих заяв представників вищої влади в Україні

Ситуація в зоні проведення АТО – стабільно напружена. Хоча російсько-терористичні війська зменшили бойову активність, ворожі провокації все ж тривають, і сили АТО перебувають у повній бойовій готовності (заява А. Лисенка). Секретар РНБО О. Турчинов повідомив, що до 15 липня мають завершити всі фортифікаційні споруди в зоні АТО. Він вважає, що Росія прагне зробити Донбас смертельною раною України, а для цього їм потрібно постійно підтримувати конфлікт в активній фазі. Саме так О. Турчинов пояснив той факт, що контингент військовослужбовців РФ на окупованих територіях не зменшується. При цьому, директор Департаменту соціальної та гуманітарної політики Міністерства оборони В. Федічев заявив, що бойовики “ЛНР/ДНР” вийшли з Широкиного, так як отримали наказ з Москви продемонструвати реальні кроки роззброєння напередодні нового етапу переговорів у Мінську. Тим не менш, посол України в США В. Чалий вважає, що незабаром можливе створення нового, ширшого формату переговорів для врегулювання ситуації на Донбасі, якщо Росія кардинально не змінить своєї позиції щодо України.

Про спокій та мирне життя громадянам, що проживають у зоні АТО, залишається поки що тільки мріяти. У повідомленні штабу АТО йдеться про те, що на територіях Донбасу, тимчасово окупованих проросійськими бойовиками, фіксується збільшення випадків отруєння місцевих мешканців. Згідно з повідомленням, це пов’язано з вживанням страв, для приготування яких використовуються продукти харчування низької якості та з закінченим терміном придатності, що потрапляють на окуповану територію сходу України в якості так званої «гуманітарної допомоги» з Росії. З огляду на це Україна вкотре намагається взяти під контроль доставки гуманітарних вантажів з боку РФ у зону АТО. Про це свідчить переданий Росії документ МЗС України під назвою «Спільний алгоритм доставки українських і російських гуманітарних вантажів у деякі райони Луганської та Донецької областей», у якому пропонується змінити існуючу схему постачання гуманітарних вантажів з РФ. Окрім того, за словами координатора групи «Інформаційний опір» Д. Тимчука, у Донецьку жителів закликають повідомляти бойовикам про прояви проукраїнської позиції у формі нанесення графіті, виготовлення листівок, слухання української музики тощо. Також цього тижня перший заступник міністра освіти й науки України І. Совсун заявила, що документи про вищу освіту, отримані на окупованій території, не визнають не лише в Україні, але й в інших країнах, у тому числі в Росії. Така ситуація в зоні АТО змушує громадян покидати рідні домівки.

В Україні й надалі триває активна боротьба з корупцією та робота над втіленням реформ. П. Порошенко заявив, що боротьба з корупцією почнеться з очищення міліції, прокуратур та Служби безпеки. Президент виступив за те, щоб внести зміни до законів, які заборонять вносити заставу за корупціонерів, “яких затримали на гарячому з усіма доказами”. Окрім того, П. Порошенко закликав представників влади називати імена й посади чиновників,яких звинувачують у корупції. Глава Одеської ОДА М. Саакашвілі заявив, що протягом останніх кількох тижнів в облуправлінні МВС Одеської області  троє міліціонерів були затримані за корупцію, проти ще трьох порушено кримінальні справи. Також Саакашвілі зазначив, що чекає на відкриття нового офісу НАБ в Одесі, “щоб зайнятися дійсно великою корупцією”. А. Яценюк анонсував з наступного року початок переходу з внутрішніх паспортів на ID-картки. А. Яценюк нагадав, що згідно з вимогами ЄС у питанні становлення безвізового режиму понад 20 прикордонних пунктів пропуску Україна має підключити до баз Інтерполу вже до вересня поточного року. В Україні продовжують прощатися з міліцією, яку поступово замінить нова поліція. За словами міністра внутрішніх справ А. Авакова, найближчим часом на вулицях Луцька, Хмельницького та Миколаєва з’явиться нова патрульна служба. Нові патрульні поліцейські вже працюють на вулицях Києва, процес повним ходом іде в Харкові, Одесі та Львов. А. Аваков з цього приводу додав, що збирається жорстко карати за протидію міліціонерів роботі нової патрульної поліції.

Цей тиждень став особливо складним для України з огляду на злочинні дії озброєних осіб на Закарпатті. Глава МВС А. Аваков заявив, що в Мукачево, де 11 липня озброєні влаштували стрілянину, триває спецоперація з блокування, роззброєння та затримання банди, що здійснила напад на цивільний об’єкт. П. Порошенко доручив правоохоронним органам роззброїти та затримати злочинців, які вчинили стрілянину і вбили мирних мешканців м.Мукачево. До інциденту виявилися замішані бійці «Правого сектору». За словами нардепа М. Найєма, причиною інциденту стали суперечки щодо контрабанди цигарок на Закарпатті, до чого причетні всі сторони конфлікту в Мукачевому: одні займалися організацією, інші знімали данину за “дах”, треті – забезпечували цей “дах”. Заблоковані під Мукачево бійці «Правого сектору» заявили, що готові здатися тільки у випадку прямого наказу Д. Яроша.

А. Яценюк цього тижня зробив кілька серйозних заяв щодо нафтогазового сектору України. По-перше, ПАТ “Центренерго” має бути публічно приватизоване на користь неукраїнської компанії. За його словами, він особисто “проводив переговори у Франції та Америці – є великий інтерес”. Однак В. Демчишин виступав проти швидкої приватизації “Центренерго”, мотивуючи це тим, що держава має мати оперативний контроль над галуззю. По-друге, А. Яценюк вважає доцільним створення нафтової вертикально-інтегрованої компанії разом з власниками групи “Приват” на базі “Укрнафти”, “Укртатнафти” (Кременчуцький НПЗ) та державної “Укртранснафти”. Окрім того, прем’єр висловив своє обурення з приводу того, що Міністерству енергетики “радять люди Григоришина» – російського олігарха. Не менш важливою стала заява президента П. Порошенка про те, що транзит через Україну й транзитну угоду між “Нафтогазом” і “Газпромом” після 2019 року буде продовжено, оскільки альтернативи ні економічної, ні якоїсь розумної іншої не існує. Порошенко впевнений, що всі інші маршрути транспортування газу невигідні. Президент також відзначив перспективи використання для поставок газу в Європу сховищ газу в Болгарії та Україні.

Бурхливу реакцію в Україні викликали слова міністра закордонних справ РФ про те, що питання з Кримом нібито закрите. Міністр закордонних справ П. Клімкін заявив, що питання Криму не закрите для міжнародного співтовариства і його окупацію РФ світ ніколи не визнає. Більше того, секретар РНБО О. Турчинов категорично відкинув будь-яку можливість визнання в майбутньому Україною Криму як частини РФ, коментуючи інформацію про те, що Росія нібито запропонувала Україні визнати Крим російським в обмін на списання боргу в $100 мільярдів. Окрім того, за словами прес-секретаря української кредитної організації О. Серги, “Приватбанк” ініціював проти Російської Федерації арбітражний розгляд про захист втрачених в окупованому Криму інвестицій. Після того як у березні минулого року Росія анексувала Крим, “ПриватБанк” втратив бізнес на півострові.

Аналіз тижневих заяв представників міжнародної спільноти

Об’єктом гострих дискусій залишається питання щодо пошуку причин катастрофи малайзійського Боїнга на сході України. Делегація Малайзії в ООН розповсюдила проект резолюції Ради безпеки з вимогою сформувати міжнародний трибунал для незалежного розслідування справи про збитий в липні минулого року “Боїнг-777″. Це викликало бурхливу реакцію в РФ. Заступник глави МЗС РФ Г. Гатілов заявив, що Росію в принципі не влаштовує ідея створення трибуналу, тому що розслідування інциденту не завершено та прецедентів для створення таких органів не було. Попри те, прем’єр-міністр Малайзії Н. Разак повідомив, що “публікація доповіді про причини катастрофи очікується на початку жовтня”. Він також підкреслив, що слідство близько до знаходження винних.

Захід продовжує демонструвати свою солідарність з Україною. Загальний комітет Парламентської асамблеї ОБСЄ з демократії, прав людини та гуманітарних питань ухвалив резолюцію “Викрадені й незаконно ув’язнені в Російській Федерації українські громадяни”. Дана резолюція свідчить, що ПА ОБСЄ рішуче засуджує викрадення українських громадян з території України, в тому числі члена парламенту Н. Савченко, кінорежисера О. Сенцова та інших осіб, їх незаконне переміщення через українсько-російський державний кордон і подальше затримання в Російській Федерації”. Окрім того, ПА ОБСЄ визнала факти військової агресії Росії проти України. Глава міжнародного комітету Держдуми РФ О. Пушков назвав резолюцію Прарламентської асамблеї ОБСЄ «не тільки антиросійською, але й проукраїнською». Окрім того, цього тижня про свою підтримку України заявила Болгарія. Президент Болгарії Р. Плевнелієв виступив із заявою про те, що Болгарія ніколи не визнає анексію Криму та результати референдумів, незаконно проведених сепаратистами в Донецьку та Луганську. Президент додав, що Болгарія підтримує санкції ЄС проти Росії. Він також заявив, що Болгарія обстоює європейську перспективу України та хоче якнайшвидшого скасування віз, навіть завтра. Не менш позитивною для України стала новина про те, що нижня палата парламенту Австрії (Національна рада) ратифікувала Угоду про асоціацію між Україною та Євросоюзом. Тепер документ 23 липня має ратифікувати верхня палата (Федеральна рада). Наразі серед країн-аутсайдерів, які ще не розпочали ратифікацію Угоди про асоціацію, залишаються Греція та Кіпр.

Спостерігається посилення гонки озброєнь між Заходом та РФ, актуалізуючи питання «дилеми безпеки» в сучасних міжнародних відносинах. Міністр ВПС Сполучених Штатів Д. Джеймс заявила, що Росія є найбільшою загрозою для національної безпеки США й Америка повинна підвищити свою військову присутність у Європі. За словами Джеймс, вона розчарована тим, що тільки чотири з 28 членів НАТО виконали вимогу Альянсу за витратами на оборонний сектор у розмірі 2% від ВВП. Окрім того, начальник штабу армії США генерал Р. Одієрно заявив, що хоче розгорнути додаткові бригади з важкою технікою, включаючи танки і бронетранспортери, в Німеччині. Це дозволить швидко розгорнути необхідні сили в Європі в разі кризи. Також на сайті об’єднаного командування ВМС НАТО повідомляється, що в Чорне море прибули кораблі для проведення навчань Breeze-2015 з кораблями ВМС Болгарії, Румунії, США, Греції і Туреччини. Тим не менш, серед представників США та інших країн Альянсу зростає занепокоєння щодо таємних зв’язків між новим урядом Греції та російською владою. Представники спецслужб США підозрюють, що Греція може передавати інформацію НАТО, зокрема розвідувальну, Росії.