Автор – Набі E., аналітик ІАС.

http://112.ua/

http://112.ua/

Аналіз тижневих заяв представників вищої влади в Україні

На фоні відносного тимчасового затишшя в зоні АТО, хоч і продовження провокативних дій “ЛДНР” на Донбасі, в Україні натомість активізується  загострення внутрішньополітичних проблем. У першу чергу, гостру дискусію з використанням трагічних насильницьких методів викликало питання змін до Конституції. З цього приводу Президент України П. Порошенко наголошує, що, якби ВРУ не проголосувала за зміни до Конституції, цілком очевидною стала б руйнація міжнародної проукраїнської коаліції. Зникло б з порядку денного питання про продовження санкцій, які дуже боляче б’ють по агресору. Цілком реальною стала б перспектива залишитися сам на сам з агресором. Президент назвав “ударом у спину” дії окремих політичних сил 31 серпня біля стін Ради. Він наголосив, що нещодавнє голосування не остаточне, але воно дасть величезне поле для маневру української дипломатії. А фінальне рішення наприкінці року залежатиме від того, як протягом цих кількох місяців розвиватиметься ситуація на Донбасі та наскільки Росія виконуватиме Мінські угоди.

Важливою подією для України стало незаконне засудження російським судом громадян України – О. Сенцова та О. Кольченка. З цього приводу МЗС вважає рішення російського суду неправомірним. Воно, як ідеться в заяві, базується на сфабрикованих матеріалах слідства, отриманих, у тому числі, внаслідок застосування до українських громадян психологічного тиску та фізичних тортур, та стало остаточним підтвердженням політичної заангажованості судової системи Російської Федерації. Також МЗС України закликало світове співтовариство публічно засудити “цей цинічний злочин проти основоположних прав людини”. У свою чергу, глава МЗС П. Клімкін заявив про необхідність створення списку санкцій тих росіян, хто причетний до незаконного утримання українців у РФ, у тому числі О. Сенцова, Н. Савченко, по аналогії з відомим уже списком Магнітського. П. Порошенко, в свою чергу, визнав, що законного рішення від російського правосуддя марно було очікувати. Він запевнив, що робитиме все можливе для звільнення українських героїв. Водночас, Прем’єр-міністр А. Яценюк повідомив, що Україна вже підготувала четвертий позов проти Росії у Європейський суд з прав людини за порушення права на суд українських громадян, утримуваних у РФ.

На фоні публічного обговорення зміни формату переговорів щодо врегулювання українсько-російського конфлікту як усередині України, так і за її межами, в АП не виключили можливості розширення складу сторін у “нормандському форматі” (заява К. Єлісєєва). За його словами, байдуже, яким буде формат, аби тільки він вернув мир та спокій на землю нашої держави. Водночас, він не виключив залучення Польщі до переговорів, принаймні заявив, що така ймовірність обговорюватиметься. Зі свого боку, П. Клімкін заявив, що лідери країн існуючого формату “нормандської четвірки” – Україна, ФРН, Франція, Росія – можуть зустрітися “на полях” Генасамблеї ООН у Нью-Йорку. За його словами, без Росії виконання Мінських домовленостей, на жаль, не працює. Натомість П. Порошенко додав, що Україна та ЄС не розглядають можливість перегляду існуючих Мінських домовленостей про врегулювання на Донбасі. Він наголосив, що, з огляду на те, що Мінські угоди не виконуються, Україна проситиме ЄС знайти механізми, які змусять сторону бойовиків дотримуватися своїх зобов’язань.

Аналіз тижневих заяв представників міжнародної спільноти

Світ однозначно засудив ув’язнення російським судом О. Сенцова та О. Кольченка. Зокрема, у ЄС заявили, що вирок українським громадянам порушує міжнародне право і стандарти судочинства (заява Ф. Могеріні). Вона наголосила, що російські суди не мають компетенції здійснювати суд щодо дій, вчинених за межами міжнародно визнаної території Росії. У свою чергу, Amnesty International порівняла процес над Сенцовим та Кольченком зі сталінською епохою. Натомість посол США в Україні Д. Пайєтт рішуче засудив “судовий фарс у РФ, який завершився тюремним вироком для українських громадян”, і назвав це рішення ганебним. Зі свого боку, Президент Європейської Ради Д. Туск підкреслив, що український режисер О. Сенцов, активіст О. Кольченко та льотчиця Н. Савченко, які незаконно утримуються в РФ, є символами цинізму російської політики.

З приходом до влади А. Дуди в політичному середовищі нашого найближчого союзника та сусіда – Польщі, розгортається ймовірне внутрішньополітичне протистояння щодо ролі Варшави у врегулюванні конфлікту на Донбасі. Зокрема, після однозначних заяв новообраного Президента А. Дуди про важливість залучення Польщі до переговорного процесу і зміну “нормандського формату” глава МЗС Г. Схетина заявив, що польському Президенту слід правильно обирати і зважувати слова, коли він пропонує зміну “нормандського формату”. За його словами, існуючий формат і реалізація Мінських протоколів є дуже важливим, ключовим для досягнення порозуміння і миру в Європі, та потрібно його підтримувати. За словами Міністра, він, як і Прем’єр Польщі Е. Копач, цілковито обізнані з перебігом кожних переговорів у “нормандському форматі”. Водночас Г. Схетина визнав, що про пропозицію Президента змінити “нормандський формат” дізнався зі ЗМІ. Глава МЗС вважає, що інтеграція Польщі до мирних переговорів по Донбасу неможлива, бо “тут вплив мають сильніші”. У той же час, він визнав, що слова Президента України П. Порошенка про неможливість зміни “нормандського формату” були для нього “не найприємнішими”.

У свою чергу, Президент Дуда наполягає на тому, що Європа повинна задуматись над новими мирними угодами із залученням Польщі до процесу врегулювання конфлікту. За його словами, ефективні санкції є найкращим способом стримати агресивні дії, і висловив жаль з приводу того, що європейські політики не єдині в цьому плані. Відповідаючи на запитання, чи має Захід постачати зброю Україні, якщо РФ і далі дестабілізуватиме ситуацію, надаючи сепаратистам зброю і техніку, Президент Польщі відповів, що Захід має робити все для того, аби стримати Росію від подальшої агресії. Крім того, Президент закликав Європу та США підготуватися до часу, коли перестануть діяти Мінські домовленості.

У Європі та США визнають, що Росія не виконує свої зобов’язання в рамках Мінських угод. Про це, зокрема, заявив Президент Єврокомісії Ж.-К. Юнкер. У свою чергу, Канцлер ФРН А. Меркель і Президент Франції Ф. Олланд у суботній телефонній розмові з Президентом Росії В. Путіним акцентували увагу на неприпустимості проведення “сепаратистських виборів” у східних областях України. Водночас, у їх спільній заяві йдеться про те, що вони домовилися про всеосяжне припинення вогню, починаючи з 1 вересня. Лідери підкреслили, що дотримання режиму припинення вогню є необхідним для цивільного населення на сході України і є зобов’язанням, встановленим Мінськими домовленостями. Також свою позицію висловив і Міністр оборони США Е. Картер, заявивши, що “Ісламська Держава” (ІДІЛ) та агресивна політика Росії є двома найбільшими загрозами для безпеки США. За його словами, тих викликів, які представляють “Ісламська Держава” і Росія, не існувало ще 18 місяців тому, а за останній рік вони отримали більш загрозливі розміри.

Важливий та позитивний сигнал для України надіслав усе той же Президент Єврокомісії Ж.-К. Юнкер. Він повідомив, що Україна показала позитивний прогрес у сфері візової лібералізації та може розраховувати на успіх. Ж.-К. Юнкер наголосив, що він не зможе одноосібно ухвалити рішення про скасування віз для українців, але особисто зробить усе, щоб позиція Єврокомісії була найбільш позитивною.

Російські заяви

Президент РФ В. Путін заявив, що в Україні важливе лише таке проведення конституційної реформи, яке погоджено з “ДНР” та “ЛНР”. Також він вчергове “висловив стурбованість обстрілами населених пунктів Донбасу, нарощуванням Збройних сил України уздовж розмежувальної лінії, а також важливість зняття фінансово-економічної блокади з Донбасу”.

У Росії вважають, що варто перенести штаб-квартиру ООН із США в нейтральну країну, наприклад, Швейцарію. Член комітету Держдуми з оборони І. Зотов звернувся з листом до Генсека ООН Пан Гі Муна. Він відзначив, що це дозволить державам по-іншому поглянути на місце ООН у сучасному світі та у черговий раз актуалізує питання про фундаментальні реформи організації, адаптації її до поточних реалій. Крім того, за його словами, “порядок видачі віз дозволяє Вашингтону впливати на присутність представників небажаних і частково визнаних держав на сесіях Генасамблеї ООН або робочих зустрічах у рамках діяльності інших міжнародних інституцій організації”.

Росія нарешті визнала, що їх економіка досягнула свого “дна”. Зокрема, про це відкрито заявив глава Мінекономрозвитку РФ О. Улюкаєв.

У той же час, Москва вимагатиме повного погашення Україною євробондів на 3 мільярди доларів у грудні поточного року, про що повідомив Міністр фінансів РФ А. Силуанов. За його словами, РФ відносить себе до офіційних кредиторів. Водночас, він запевнив, що Росія не братиме участі в реструктуризації боргу України.