Aвтори: Набі Е., аналітик ІАС, Гринюк М., аналітик ІАС

http://infolight.org.ua

http://infolight.org.ua

Аналіз тижневих заяв представників вищої влади в Україні

На фоні відносно повноцінного затишшя на Донбасі, що частково варто пов’язати з переорієнтацією Кремля на “близькосхідні проблеми”, зокрема прибуття “зелених чоловічків” до Сирії, бойовики “ЛДНР” продовжують займатись звичними для себе справами: здійснювати “державні” перевороти, грабувати і розстрілювати мирне населення (заяви штабу АТО). У той же час, Україна посилає ряд важливих сигналів Росії та світу, більшість із яких офіційно озвучили Президент України, Прем’єр-міністр, глава МЗС та інші в ході глобальної дискусії в рамках 12-го щорічного форуму YES. П. Порошенко, зокрема, підкреслив, що Україна не збирається вести жодних прямих переговорів із терористами “ЛДНР”, таким чином виключаючи їх фактичне визнання. Повномасштабне відновлення наступальних дій Росією все ще становить головну загрозу для нашої держави, оскільки російські війська і техніка не повернулися до Росії і продовжують залишатися в Україні. Також Президент заявив, що Україна виключає можливість і відкликає заяву щодо продовження Мінського процесу в 2016, поки не будуть виконані усі пункти домовленостей. Україна ініціює глобальну дискусію, що в перспективі повинна перейти в конкретні рішення щодо реформування Ялтинсько-Потсдамської системи безпеки. Порошенко відзначив, що Європа повинна посилювати санкції проти Росії, якщо вона перешкоджатиме процесу мирного врегулювання на Донбасі.

Зі свого боку, П. Клімкін упевнений, що сьогодні керівництво Росії живе застарілим мисленням та не може змиритися з існуванням України як єдиної і демократичної держави. РФ відмовилась від співпраці, намагаючись відокремитися від світу та створити у Європі ще одну цивілізацію. Водночас, за його словами, НАТО, на відміну від ЄС, дотримується чіткішої політики протидії Росії і більше допомагає Україні. Приблизно в тому ж руслі мислить і А. Яценюк, який наголосив, що без зброї Заходу українсько-російський конфлікт не вирішити, тому Київ чекатиме на озброєння в найближчому часі.

Цікаву позицію висловив Л. Кучма, заявивши, що ситуація на Донбасі ведеться до того, щоб створити там “заморожений конфлікт”, що є пріоритетом в інтересах Росії, а світ, по суті, погодився з цим. Україні хочеться, щоб участь у переговорах брали насамперед усі країни, які підписали Будапештський меморандум, тобто і США, і Великобританія. Ще було б добре, щоб участь взяла і Китайська Народна Республіка.

Важливим історичним моментом на цьому тижні стало визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду. Про це повідомив глава МЗС П. Клімкін. Таким чином, Україна визнає юрисдикцію щодо злочинів проти людяності і воєнних злочинів, вчинених з моменту початку агресії РФ.

Аналіз тижневих заяв представників міжнародної спільноти

Об’єктом гострих дискусій залишається ситуація на сході України. Так, голова місії БДІПЛ/ОБСЄ Т. де Зулуета повідомила, що місія ОБСЄ не буде спостерігати за так званими “виборами”, які проросійські бойовики хочуть провести на окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Також стало відомо, що на неконтрольовану Україною територію Донбасу надходить дедалі більше озброєнь і боєприпасів (заява Генсека ОБСЄ Л. Заньєра). Останній додав, що має намір розширити місію ОБСЄ в Україні. Верховний комісар ООН з прав людини З. Р. Аль-Хусейн повідомив, що з середини квітня 2014 року на сході України загинули щонайменше 7962 людини. Також ООН зафіксувала випадки позасудових страт мирних жителів членами незаконних збройних формувань «ДНР» і «ЛНР» (11-а доповідь Управління Верховного комісара ООН з прав людини).

Не втрачає актуальності питання європейського майбутнього України. Цього тижня посол Італії в Україні Ф. Романо повідомив, що Верхня палата парламенту Італії ратифікувала Угоду про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Таким чином, уже 24 з 28 країн-членів ЄС повністю завершили парламентський процес ратифікації Угоди. Окрім того, Єврокомісар з питань європейської політики сусідства Й. Ган висловив сподівання, що громадянам України скасують візи для короткотермінових поїздок до ЄС.

На тлі «української кризи» нових обертів набирає протистояння між Заходом та РФ. Зокрема, у НАТО занепокоєні повідомленням про будівництво в Росії нової військової бази поблизу кордону з Україною, проектування і початок будівництва якої планується на квітень 2016 року. Екс-глава МЗС Польщі Р. Сікорський вважає, що західним державам потрібно розмістити зброю, призначену для України, у східних країнах-членах НАТО, поблизу українського кордону. Водночас, заступник Генерального секретаря НАТО з політичних і безпекових питань Дж. Аппатурай заявив, що Північноатлантичний альянс не направлятиме свої війська в Україну. Попри те, екс-президент Франції Н. Саркозі вважає, що Європа робить серйозну помилку, коли погіршує відносини з Росією, так як Захід потребує останньої для боротьби з «Ісламською Державою». До того ж, він розкритикував Президента Франції Ф. Олланда за розрив контракту про постачання “Містралів” РФ. Погіршення відносин спостерігається також у РФ з Швецією, яка засудила погрози Москви щодо наслідків після вступу Швеції до НАТО.

Незмінною залишається позиція Москви щодо врегулювання ситуації в Україні. Офіційний представник МЗС РФ М. Захарова назвала «тупиковою логікою» відмову Києва від прямого діалогу з «владою ДНР та ЛНР». Більше того, у Росії вважають абсурдними будь-які закиди на адресу Москви в тому плані, що, мовляв, Москва не виконує Мінські домовленості, тому що Москва не є стороною, яка повинна виконувати їх. Президент РФ В. Путін також заявив, що Київ повинен прийняти закон про амністію громадян Донбасу і ввести в дію прийнятий закон про особливий статус «ДНР / ЛНР». У Росії очікують подальшого посилення санкцій з боку США та ЄС, незалежно від розвитку подій на Донбасі.

Світова спільнота продовжує пильно стежити за ходом реформ в Україні та надавати їй свою підтримку. Єврокомісар з питань розширення і політики сусідства Й. Ган вражений зусиллями, які прикладаються в Україні для здійснення реформ. Хан привітав Україну з голосуванням у Верховній Раді про зміни до Конституції та висловив сподівання, що після сплеску насильства, який стався після голосування, подальші процеси будуть відбуватися мирним шляхом. Водночас, колишній Міністр закордонних справ Польщі Р. Сікорський вважає, що Україні необхідно змінити свій підхід до боротьби з корупцією, якщо вона хоче перестати видаватися пострадянською державою і хоче, щоб її сприймали як державу, що готується до вступу до ЄС.